9 saat süren ameliyatla ayrılan Cezayirli bebeklerin durumu

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Cezayir’de yapışık ikiz olarak doğan Chifaa ve Safaa Kherkhar adlı kız bebekler, 5 aylıkken getirildikleri İstanbul’da 6 Haziran’da9 saat süren ameliyatla birbirinden ayrıldılar. 30 kişilik bir sağlık ordusunun seferber olduğu11 ay 3 günlükChifaa ve Safaa’nın,ameliyat sonrasıyoğun bakım servisinde tedavileri devam ediyor.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, bebeklerin kalp zarları ve karaciğerlerinin birbirine yapışık doğduğu, göğüs ve kaburga kemiklerinin de eksik olarak dünyaya geldiği kaydedildi. “Bu yapışıklık nedeniyle karın ve göğüs hizasından yüzleri birbirine dönüktü” denilen açıklamada, “Chifaa ve Safaa, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye getirildi. Uzman ekiplerin yaptıkları incelemelerde yapışık ikizlerin bir türü olan “torakopagus tipiö yani birbirlerine karın ve göğüs hizasından yapışık olan ikiz bebekler için ameliyat kararı alındı.Multidisipliner yaklaşımla kalp ve damar cerrahisi, çocuk cerrahisi, plastik ve estetik rekonstrütif cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, anesteziyoloji, yoğun bakım uzmanları başta olmak üzere birçok hekim tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrası, iç organ anatomileri 3 boyutlu olarak bilgisayar programında oluşturularak maketleri hazırlandı. Uzmanlar, ameliyat öncesi maket üzerinde günlerce çalıştılar” bilgileri yer aldı.

9 saatlik büyük ameliyatla ayrıldı

HER BRANŞTAN HEKİMİN YER ALDIĞI SAĞLIK ORDUSU

Açıklamada, ikizlerin ayrılması öncesinde ve sonrasında 30’dan fazla uzmanın yer aldığı ekipte yer alan hekimlerin adlarına da yer verilerek, “Ameliyat öncesi ikiz bebeklerin; ayrıldıklarında göğüs ön duvarlarında oluşacak boşluğu kapatabilecek yeterince deri dokusu olmadığından deri üretilmesi için Şubat ayından itibaren derinin genişletilmesi sağlandı. İkizlerden birinin doğumsal olarak ileri derecede hidrosefalisi olması nedeniyle beyninde sıvı birikiyor, dolayısıyla kafası büyüyordu. Ayırma ameliyatından önce müdahale edilmesi gerektiği için ikizlerden birine Şubat ayında beyninde biriken sıvıyı boşaltmak amacıyla şant yerleştirildi.6 ay süren hazırlıklar sonunda gerekli deri dokusu elde edilirken, ikizlerin birinin beyninde biriken sıvı da kontrol altına alındı. 9 saat süren ameliyat sonunda başarıyla birbirinden ayrılarak kendi bedenlerine kavuşan ve halen 11 ay 5 günlük olanChifaa ve Safaa Kherkhar’ın yoğun bakım servisinde tedavilerine devam ediliyor“ ifadelerine yer verildi.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA

nakitbahisikimisli