ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara –Önceki günkü kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, Yunanistan’ın, Türkiye’ye F-16 satılmamasına yönelik faaliyetleri ile ABD Temsilciler Meclisi’nin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’na ‘Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan’ eklemeyi kabul etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan’ın konuyu uluslararası ilişkiler normlarında izah edilemeyecek boyutlara getirdiğini ifade eden Akar, “Yunanistan, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik varılan mutabakata, çeşitli girişimlerle ellerinden geldiğince etki etmeye çalışıyor” dedi.

‘Şartlı olamaz’

Görüşmelerde ABD’li yetkililerin Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu dile getirdiği, NATO yetkililerinin de teröristlerle ve göçle mücadelesindeki başarısını ifade ettiğine dikkat çeken Akar, “Hal böyle iken bu durumu nasıl izah edeceksiniz? Bir milletvekili, bir grup çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz” diye konuştu.

NATO’nun güçlü olması için üyelerinin de güçlü olması gerektiğini ve askeri yetkililerin bunun farkında olduğunu belirten Akar, “Türkiye güçlü bir devlet. ‘Ben sana bunu veririm ama şunu yapmayacaksın’ gibi şartlı bir şeyin olmaması gerekir. Askeri heyetler arası görüşmelerde mantıklı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik anlamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hâkim olması, makul, mantıklı çözümlerin ortaya çıkmasıdır” ifadelerini kullandı.

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA