Alevlere müdahalede kritik gün! Bakan Soylu en büyük riski açıkladı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınının 3. gününde, 3 noktada devam eden alevlere günün ilk ışıklarıyla havadan müdahale başladı. Rüzgarın öğleden sonra etkisini artırması beklendiği için alevlerin o saatlere kadar kontrol alınmasına çalışılırken, kritik saatler başladı. İşte dakika dakika bölgede yaşananlar…

BAKAN SOYLU: EN BÜYÜK RİSKİMİZ RÜZGAR

10.32: İçişleri Bakanı Soylu, “Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. Şu anda bir bölge var. Hem havadan hem karadan etrafı çevrildi. En büyük riskimiz öğleden sonra çıkacak rüzgar. Tedbirleri alıyoruz.” dedi.

Soylu, “Bu bölgeye gelip de buranın hassasiyetini yaşamadan söz söyleme derdinde olanlar var. Yalanla uğraşamıyoruz. Bir partinin genel başkan yardımcısı gelip ‘burada uçak, helikopter yok’ demesi, büyük yalandır. Allah’tan korkun, kuldan utanın. Bittikten sonra gördüğün eksiklikler varsa kamuoyuyla paylaşırsın. Onları Allah’a havale ediyoruz. Bu ormanların sahibi doğadır. Kimse kusura bakmasın, piknik yapayım diyenlerin değildir. Alkolünü, sigarasını alıp ormanın yakılmasına neden olanların değildir. Bu cezalar artırılmalıdır. Hem de idamın da kendine ait caydırıcılığı söz konusu. Bu kadar sorumsuzluğun da yüklü bir cezası olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞCİ: BÜYÜK ÖLÇÜDE SIKINTI GİDERİLDİ

10.28: Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, “Toplam araç sayısı bakımından adım atacak yer yok. Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Büyük ölçüde sıkıntı giderilebilmiş durumda. Son sözü söylemek için bugünü izlemek durumundayız.” dedi.

10.07: Muğla’nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli S.A. sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

RÜZGAR ŞİDDETLENEBİLİR

07.00: Alevlere müdahalede bugün ise kritik bir günün yaşanacağı vurgulandı. Rüzgar, öğle saatlerinde hızını artıracağı için alevlerin bu zamana kadar kontrol altına alınmasına çalışılacağı belirtildi. Meteoroloji’den gelen son bilgilere göre yangın bölgesinde rüzgar şiddetlenebilir.Güney Ege’de rüzgarın batı ve kuzeyden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Marmaris’te bugün en düşük hava sıcaklığı 24 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 34 derece olacak. Nem oranı ise en düşük yüzde 31, en yüksek yüzde 73 olarak tahmin ediliyor.

00.35:Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Marmaris’teki yangınla mücadelede Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi paylaşarak, “Bölgedeki vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 200 bin TL aktardık” dedi.

23.53: MSB, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Marmaris’te devam eden yangını söndürmek için devletimizin diğer kurum ve kuruluşları ile omuz omuza mücadeleye devam ediyoruz. Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdaki Mehmetçiklerimiz de beraberindeki yangın söndürme araçları ile bölgede aralıksız görev yapıyor” ifadelerine yer verildi.Bakanlık, söndürme çalışmalarının görüntüsünü de paylaştı.

‘YANGINDAN 29 KİŞİ ETKİLENDİ’

23.30:Bakan Koca yaptığı açıklamada “Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Bördübet mevkiinde meydana gelen orman yangınında, son durum itibariyle yangından 29 kişi etkilendi. Bunlardan 12’si olay yerindeki ambulanslarla hastaneye nakledildi, 17 kişi ise nakle ihtiyaç duymadı. Hastanede tedavisi devam eden 2 kişi var.” ifadelerini kullandı.

23.09:Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris yangınında evleri tahliye edilen ailelere 3 bin TL ödeme gerçekleştirildiğini açıkladı.

21.20:Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Muğla Marmaris’teki orman yangınını söndürme çalışmalarına 21 TOMA, 103 araç ve 312 personelle destek verildiği açıkladı.


BAKAN SOYLU DUYURDU: ŞÜPHELİ ORMANI ATEŞE VERDİĞİNİ KABUL ETTİ

18.12:İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde 3 gündür devam eden ve 3 bin hektar alanda etkili olan orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan şüpheli 34 yaşındaki S.A.’nın suçunu itiraf ettiğini söyledi. Bakan Soylu, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

Alıntı Metni

3 AYRI YERE İZMARİT ATMIŞ

S.A.’nın hakkında tehdit, basit yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından 5 adet kaydının bulunduğu tespit edildi. S.A.’ya ait telefonun yangının çıktığı gün 23.30 itibariyle kapandığından sinyal bilgilerine ulaşılamadığı, kişiye ait sosyal medya hesabında yapılan incelemede de yangın öncesinde yangın çıkış noktasından konum paylaşarak facebook hesabında mal, mülk davası ile ilgili ailesine hitaben tehdit cümleleri sarf ettiğinin tespit edildiği bildirildi.

S.A., ilk sorgusunda ailevi sorunlar yaşadığını, babasının bölgede bulunan arazisini sattığını ve kendisini dışlandığı için yangın bölgesinde 3 ayrı noktaya sigara izmariti atarak yangını çıkarttığını itiraf etti. S.A., kendisinin de ateşin içine girerek intihar etmek istediğini ifadesine ekledi.Orman yangınının başladığı Küfre mevkisinde yakalanan şüphelinin olay anında alkollü olduğu da öğrenildi.Olayla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığı aktarıldı.

YÜZLERCE GÖNÜLLÜ CANLA BAŞLA SAVAŞIYOR

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan ve 3 bin hektara yakın alanda etkili olan orman yangını 3. günde de tam olarak kontrol altına alınamadı. Yaklaşık 3 bin hektarı etkileyen yangında alevler beş noktada ilerlerken kontrol altına alınan bazı bölgelerde rüzgarın etkisiyle yeniden yükseliyor. Yangını söndürmek için binlerce görevlinin yanı sıra aralarında kadınların da yer aldığı yüzlerce gönüllü de canla başla savaşıyor.

Bördübet mevkisinde Küfre Koyu’ndaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda 21 Haziran’da 20.02’de çıkan yangın dün Değirmenyanı, Bördübet, Amazon Yedi Adalar, Okluk Koyu ve Çubucak mevkilerine ilerledi. Be noktada etkili olan alevlere günün ilk ışıklarıyla 27 helikopter ve 14 uçakla havadan müdahaleye tekrar başlandı. Karadan da 253 arazöz, 26 su tankeri, 2 bin 604 orman işçisi, yüzlerce gönüllü ve çeşitli kamu kuruluşlarına ait 598 araçla söndürme çalışmaları sürdürüldü.

UÇAN KULE GÖREV BAŞINDA

Milli Savunma Bakanlığı, yangın söndürme çalışmalarına üç helikopter ile destek verildiğini duyurdu. Helikopterler arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrindeki ‘uçan kule’ CH-47 tipi Chinook da yer alıyor. Tek seferde 10 ton su atabilen çift motorlu Chinook helikopteri, manevra kabiliyeti ve yüksek hızıyla yangına havadan müdahalede etkili bir görev üstleniyor.

“İKLİM KRİZİ MEGA YANGINLARI ARTIRACAK”

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Başkanı Hüsrev Özkara, geçen sene meydana gelen mega orman yangınlarından ders çıkarılmadığını ve iklim kriziyle mega orman yangınlarının artabileceğini söyledi.

Özkara, geçen seneki mega yangınlar öncesinde meteorolojik koşullara ilişkin uyarıların yapıldığını, 40-20-40 kritik eşiklerinin hatırlatıldığını belirterek, “Sıcakların 40 dereceleri bulacağı, bağıl nemin yüzde 20’lerin altına ineceği yönünde uyarmıştık. Hatta geçen sene yüzde 10’ların altına indiğini biliyoruz. Rüzgar ise kararsız, hep aynı yönde esmiyor, hızı 40 kilometreleri geçerse tehdittir. Geçen sene saatte 60-70 kilometreleri buldu. Bu değerler olduğu sürece yangın ‘geliyorum’ der. Geçen sene de böyleydi, bu sene de böyle” dedi.

Geçen seneki yangınlarda ciddi bir organizasyon hatası olduğunu vurgulayan Özkara, “Eğer amfibik değilse uçaklarımız, bu bir sıkıntı. 5 bin kişinin alındığı söylendi. Bunlar gerçekten iyi bir eğitimden geçti mi? İklim kriziyle birlikte orman yangınları mega yangınlara dönüşebilir” diye konuştu.

Content Video – Marmaris’te yangına havadan müdahale günün ilk ışıklarıyla başladı

Bakan Kirişci’den Akşener’e ‘Marmaris’ yanıtı
OGM’den yangın söndürme uçakları ile açıklama
Bakan Kirişci CNN TÜRK canlı yayınında Marmaris’teki son durum hakkında bilgi verdi

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA