Anne-babalar tehlikeye dikkat! Sosyal medyada görüp evde ‘bomba’ yapıyorlar

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Günümüzde Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi çok sayıda sosyal medya kanalı bulunuyor. Bu platformlardaki uygunsuz içeriklerin özellikle çocuklar tarafından izlenmesinin yaygınlaşması, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu durum gelişme çağındaki çocuklar üzerinde geri dönüşü olmayan zararlara yol açabiliyor.

Alıntı Metni

İZLEDİKLERİ VİDEOLARI DENİYORLAR

Çocuklar sosyal medyada cinsellik, şiddet, mahremiyet, kötü alışkanlıklar, argo ve video paylaşım sitelerinde birbirinden farklı, hatta onları tehdit eden içeriklere maruz kalabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Adana’da 11 yaşındaki bir çocuk benzer bir olayla karşı karşıya kaldı. Sosyal medyada gördüğü ‘ses bombası yapımı’ videosunu izledi ve aynısından yapmaya çalışırken hazırladığı karışımın patlaması sonucu gözünden yaralandı.İki gözünde görme kaybı riski bulunan çocuğun hastanedeki tedavisi sürüyor.

Alıntı Metni

Sosyal medya ve internet kullanımının özellikle Kovid-19 süreciyle tüm yaş gruplarında arttığına dikkat çeken uzmanlar, “Sosyal medya ve internetin kontrol dışı olması günlük yaşamda pek çok soruna yol açabiliyor. Bu durumdan en çok çocuklar ve ergenler etkileniyor” diye konuştu.

EVDEKİ MALZEMELERLE BOMBA YAPIYORLAR

Yaz tatiline giren çocuklar, bu dönemi eğlenceli aktiviteler yerine sosyal medyadaki videoları izleyerek geçiriyor. YouTube gibi video paylaşım sitelerinde birbirinden farklı, hatta onları tehdit eden içeriklerle karşı karşıya kalıyorlar. İzlemekle kalmadıkları bu videoları evde yapmayı da deniyorlar. Çocuklar sosyal medyada nasıl yapıldığının anlatıldığı videoyu izledikten sonra ses bombası bile yapabiliyor. Bunun için de evde bulunan malzemeleri kullanıyorlar. Bu durum onlaratelafisi mümkün olmayan zararlar verebiliyor.

Verdiği karar eşlerin arasına girdi

‘MUTLAKA YAZ LİSTESİ HAZIRLANMALI’

Günümüzde çocuk kavramının da değişim yaşadığını söyleyen uzmanlar,“Aileler bu endişelerin önüne geçebilmek için çocuklarına yaz tatili listesi hazırlamalı. Bu listedeher gün aile ile oyun zamanı olmalı, yaz sporları yapılmalı, oyun buluşmaları gerçekleştirilmeli, okuma saatleri düzenlenmeli, planlamanın önemi vurgulanmalı ve ev içi aktivitelerine yer verilmeli”açıklamalarında bulundu.

Burak Bulut ve Kurtuluş Kuş’tan açıklama
İlk kez ekleme yapıldı
Galatasaray detayı
Arabasını hızlıca evine doğru sürdü
Content Video – Anne-babalar tehlikeye dikkat! Sosyal medyada görüp evde ‘bomba’ yapıyorlar

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA