Asgari ücret için kritik gün! Bayram tatili 9 gün olacak mı?

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

ANKARA Milliyet -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün yapılacak Kabine toplantısındavatandaşın yanıtını beklediği bir diğer konu da Kurban Bayramı tatilinin süresi olacak.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı kabulüyle artan zam beklentisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarıyla devam etmişti. İşçi ve işveren temsilcileriyle görüşen Bilgin, Kabinede asgari ücret çalışmaları ile ilgili bir sunum yapacak.

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI?

“Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı?” sorusu da bugünkü toplantıda cevabını bulacak ikinci önemli başlık olacak. Arife gününün 8 Temmuz olması ve bayramın son günü ile yine resmi tatil 15 Temmuz arasında sadece 2 günün kalması nedeniyle kamuoyunda 9 günlük tatil beklentisi olmuştu. Turizm sektöründeki beklentilerin de değerlendirilmesi ile karar alınacak ve 13-14 Temmuz tarihlerinde memurların idari izinli sayılması halinde bayram izni 9 güne çıkacak. Ekonomideki son gelişmeler ve enflasyonla mücadele adımları da Kabine toplantısında ele alınacak.

YANGINLA MÜCADELE

Kabinede ayrıcaorman yangınıyla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar da masaya yatırılacak. Dış politika gündeminde ise Yunanistan’ın adalarla ilgili provokatif yaklaşımları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28-30 Haziran tarihlerinde katılacağı NATO zirvesi değerlendirilecek başlıklar arasında yer alacak.

Milyonları ilgilendiren maaş hesapları! Asgari ücret, memur, emekli…

ORMAN İŞÇİLERİNE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’teki orman yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarf eden orman işçileri ile görüntülü görüşerek teşekkür etti. Orman Bakanı Vahit Kirişci’yi arayarak işçilere seslenen Erdoğan, yangının ilk gününden bu yana tüm ekiplerin yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Erdoğan, “Herhangi bir olay cereyan etmeden bu işi bitirdiniz. Buralara fidanlarımızı ekeceğiz ve yeniden ihya edeceğiz” dedi.

MADRİD’TE DÖRTLÜ ZİRVE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO Zirvesi öncesi Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında Madrid’de görüşme yapılacağını açıkladı.

Habertürk TV’de canlı yayına katılan Kalın, “Dün (önceki gün) Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesine binaen Sedat Bey’le yarın (bugün) Brüksel’e gidiyoruz. Oradan Madrid’e geçeceğiz. Salı günü NATO Genel Sekreteri’nin ricası üzerine Cumhurbaşkanımızın katılımı üzerine Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya zirvesi yapılacak. Bu, geri adım atacağımız anlamına gelmiyor. Bir müzakere yürütüyoruz” dedi. ANKARA Milliyet

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA