Avukat ordusu ile sandık nöbeti tutulacak

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Mehtap Gökdemir – Altılı masanın Haziran ayı buluşmasına İYİ Parti ev sahipliği yapacağı için, Seçim Güvenliği Komisyonu raporunun açıklanacağı toplantı da bu partinin genel merkezinde gerçekleştirilecek. Komisyonca altı parti tarafından ortaklaşa yürütülecek çalışma başlıkları raporda tek tek sıralanıyor. Edinilen bilgiye göre bu başlıklardan bazıları şöyle:

“Seçmen kütükleri, sandık alanı, okul, bina, kat sorumluları, sandık görevlileri ve müşahitler. Islak imzalı sandık sonuç tutanakları, teknik alt yapı ve sistemlere ilişkin çalışmalar. YSK temsilcilerinin seçimi ve onların çalışma usulleriyle alakalı dikkat edilecek hususlar. Avukat hukukçuların belirlenmesi ve eğitimi. Sivil toplum ve gönüllülerle işbirliği. Seçim mevzuatı, hukuka aykırı yayınlara müdahale, seçimin güvenliğine dair yapılacak toplantılar. Usulsüz işlemler, mükerrer oy kullanımı, manipülasyonlara karşı yapılacak çalışmalar. Şikayetler, itirazlar, birleştirme tutanakları ve ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının YSK ve parti temsilciliklerine ulaştırılması.”

Kontrol edecekler

Altı parti sandık güvenliği için adeta dev bir ordu hazırlayacak. 200 bin sandığın tamamında sorumlu isimler olacak, oy kullanılacak yerler için ayrıca bir avukat ordusu seferber edilecek. Sandık görevlileri ve temsilcileri ile birlikte avukatlar da adeta nöbet tutacak. Ayrıca oy kullanılan her merkez için bir temsilci, bilişim sorumlusu belirlenecek. Seçime kadar seçmen kütükleri düzenli olarak kontrol edilecek. Olağan dışı seçmen kayma ve yığılmaları olup olmadığı, seçmen listelerinin sağlıklı olup olmadığı tespit edilecek.

‘Bizim önerimiz Kılıçdaroğlu’

Partiler seçim gününe hazırlık için kendi çalışmalarına yoğun şekilde devam ediyor. CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, CHP’yi izleyen bir grup muhabir ile sohbetinde bu hazırlıklara ilişkin bilgi verdi. Akıllı şunları söyledi:

PROBLEM YAŞAMAZ: Adayı altılı masa belirleyecek. Ama ben CHP Ankara İl Başkanı olarak hem yönetim kurulum hem Ankara örgütü adına rahatlıkla şunu söyleyebilirim, bizim adayımız Sayın Genel Başkanımızdır. Genel Başkanımızın seçilmekle ilgili bir problem yaşayacağı kanaatinde değiliz.

40-45 BİN KİŞİ: Ankara’da yaklaşık olarak 40-45 bin kişiyi mobilize edeceğimiz bir seçimden söz ediyoruz.

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA

nakitbahisikimisli