Avustralya’da göçmenlerin sembolü olan aile mücadelesini kazandı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

İkisi çocuk 4 kişilik Nadesalingam ailesine kalıcı oturma izni cuma günü verildi. Nadesalingam Murugappan ve Kokilapathmapriya Nadesalingam karardan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Nades diye bilinen baba 2012, Priya diye bilinen anne 2013’te Avustralya’ya gelmişti.

2014’te evlenen ikili, 4 yıl boyunca Queensland eyaletindeki Biloela kentinde çocuklarıyla yaşamıştı.

Ailenin şu an 5 yaşında olan Tharnicaa ve 7 yaşında olan Kopika adlı kızlarıyla defalarca yaptıkları iltica başvuruları reddedilmişti. Tamil aile Mart 2018’de, düzenlenen şafak baskınında evlerinden çıkarılarak Melbourne’daki göçmenlik merkezinde gözaltına alınmıştı.

Ailenin sınır dışı edilmek üzere 2019’da bindirildikleri uçak, mahkeme kararıyla Darwin kentine indirilmişti.

Nadesalingam ailesi daha sonra Christmas Adası Gözaltı Merkezi’ne nakledilmişti.

Burada iki yıl geçiren aileye destek verenler, serbest bırakılmaları için çalışmalar yaptı. Aile Avustralya’nın sığınmacılara karşı yaklaşımının bir sembolü haline geldi.

Ailenin umutları, mayıstaki seçimleri Avustralya İşçi Partisi’nin kazanmasıyla yeşerdi. Yeni hükümet, aileye köprü vizesi verilmesi için harekete geçti. Böylece aile Perth’te tutuldukları merkezden çıkıp Biloela’daki evlerine dönebildi. Yönetim aileye kalıcı oturma iznini de 5 Ağustos’ta verdi.

Priya hem kendileri hem de arkadaşları ve destekçileri için “çok mutlu bir gün” olduğunu söyledi:

“Sonunda huzura kavuştuk… Artık kızlarımın Avustralya’da güvenle büyüyeceğini biliyorum. Eşim ve ben korkmadan yaşayabiliriz.”

Göç Bakanı Andre Giles, ailenin yaşadığı süreci dikkatle takip ettiğini belirtse de Avustralya’ya gelen sığınmacı teknelerine müdahale etmeyi sürdüreceklerini de vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü Avustralya Şubesi’nden Graham Thom, bu kararın ardından sığınmacılara yönelik daha insancıl bir yaklaşım izlenmesini umduklarını ifade etti.

Kaynak: Independent Türkçe

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA