Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

İsveç ve Finlandiya’ya NATO vetosuyla ilgili Çavuşoğlu, “Teröre destek vermelerini kesmelerini istiyoruz. Belgeleri yazılı verdik, Türkiye’nin pozisyonu değişmez. Yasa çıkarmamız gerekiyor diye bir bahaneye sığınmasınlar” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle;Bu iki ülke neden üye olmak istiyor? Güvenlik endişeleri var anlıyoruz. Müttefik Türkiye’nin güvenlik endişelerini görmezden gelmek olmaz.

Türkiye’nin pozisyonu değişmez yazılı belgeleri verdik, taahhüdümüzü verdik. Yazılı verdik, yazılı istiyoruz. Kanunlarında düzenleme yapılması gerektiğini kendileri söylüyor. Paçavra ile gösteri serbestse o zaman kanunları değiştireceksiniz.

ALMANYA VE FRANSA’DA PKK GÖSTERİSİ

Fransa ve Almanya’nın Ankara Büyükelçileri, PKK’nın bu ülkelerde düzenlediği gösteriler nedeniyle Bakanlığa çağrıldı.

“TURKEY” YERİNE “TÜRKİYE” İSMİ

BM ülkelerinde Türkiye ismi kullanılacak. Yazılı başvurumuzu yapıyoruz.

SURİYE’NİN KUZEYİNE OLASI OPERASYON

Bölgenin istikrarına en büyük tehdit PKK/YPG. Son zamanlarda teröristler saldırılarını artırdı.Tehdit artarak sürerken elimiz kolumuz bağlı kalacak değiliz. Bu ulusal güvenlik meselesi. BM’den uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız var.

ATİNA’NIN ADALARI SİLAHLANDIRMASI

Yunanistan 1960’tan beri adaları silahlandırıyor.Gerekli uyarıları yaptık. BM’ye iki mektup gönderdik.

Yunanistan, adaların statüsünü bozmuştur, dolayısıyla Yunanistan’ın bu adaları silahsızlandırması gerekir. Aksi takdirde egemenlik tartışması başlar.

Bakan Çavuşoğlu’ndan Körfez ülkeleriyle normalleşme mesajı
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail’de flaş açıklamalar