Baş ağrısına dikkat, Kronik migreniniz olabilir

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon hastanın yaşamı kronik migren nedeniyle olumsuz etkileniyor. Kişilerin sosyal hayatında çok ciddi sıkıntılara yol açabilen hastalık, iş hayatlarını da son derece olumsuz etkileyebiliyor. Araştırmalara göre migrene bağlı baş ağrısı önemli ölçüde iş gücü kaybına da sebep oluyor.

Toplumda yüzde 1,4 – 2,2 oranında görülenkronik migrenin tanısının, kişinin bir ay içinde baş ağrısı yaşadığı gün sayısı ile ilişkili olduğunu anlatanKüresel Migren ve Ağrı Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. DeryaUludüz,“Kronik migrende hasta en az 3 ay boyunca ayda 15 gün ve üzerinde baş ağrısı ile karşı karşıya kalır ve bu baş ağrılarının en az 8’i migren belirtilerini içerir. Ağrı dönemlerine sıklıkla depresyon, anksiyete ve farklı kronik ağrı tipleri de eşlik eder. Bütün bu semptomlar kişinin hayatını son derece olumsuz etkiler” diye konuştu.

‘Üretkenlik döneminde engelliliğe yol açan hastalık’

Küresel Migren ve Ağrı Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Saime Füsun Mayda Domaçise, migren hastalığının ekonomik boyutlarına dikkat çekerek şunları söyledi:

Hastalığın doğru yönetimi için uzmanına başvurmak önemli’

Prof. Dr. Derya UludüzveProf. Dr. Saime Füsun Mayda Domaç’ın verdiği bilgilere göre kişilerin migrenin günlük yaşamlarını ne sıklıkta etkilediği ve ayda kaç gün baş ağrısı yaşadıklarıyla ilgili kayıt tutmaları önem taşıyor.Uludüz,hastalıkla mücadele için uzman hekime başvurmanın önemine de değindi: “Bir ayın yarısını ya da yarısından fazlasını baş ağrısı ile geçiriyorsanız, kronik migreniniz olabilir. Ağrı ile mücadelenin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için kronik migrene doğru ve zamanında tanı koyulması büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre kronik migrende her 10 hastanın 7’si yanlış tanı almakta ve çoğu hasta uygun tedaviyi alamamaktadır. Baş ağrısının karakterine ve süresine göre en doğru tanıyı baş ağrısı alanındaki uzman bir hekim koyabilir.”

Diğer Sağlık Haberleri İçin TIKLA