‘Beraberliğimiz hiç bitmeyecek’

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Mesut Yılmaz –Şarkılarıyla Türk Pop Müziği’ne damgasını vuran ve 28 Temmuz’da böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden İlhan İrem (67) dün sonyolculuğuna uğurlandı. Sanatçının vasiyeti üzerine ilk tören İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi. AKM’de çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşen törenin ardından İrem’in cenazesi, Bebek Camii’ne getirildi. Sanatçı, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından yine vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi. AKM’ye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tören mangasının omuzlarında, vasiyeti üzerine Türk Bayrağı’na sarılı tabutta getirilen sanatçının cenazesi alkışlarla karşılandı. Bu sırada salonda İrem’in “Son Selam” isimli şarkısı çalınırken, 2006’da Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda verdiği konserinin görüntüleri ekrana yansıtıldı.

‘Bizi bırakmayacak’

Tören sırasında duygusal anlar yaşayan sanatçının eşi Hansu İrem, “Bizim İlhan ile beraberliğimiz hiç bitmeyecek. İlhan’ınkonserleri devam edecek. O her zaman bizimle olacak. Bizi bırakmadı ve bırakmayacak. Biz de birbirimizi bırakmayacağız” diyerek duygularını dile getirdi.

Türk Bayrağı’yla uğurlanmayı isteyen İlhan İrem’in bu vasiyeti de yerine getirildi.

‘Yaralı ruhlarımıza şifa oldu’

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan: “Kalbimize dokunan çok önemli bir sanatçıya veda ediyoruz. İlhan İrem dünyayı yaşanılır kılan, dönüştürücü gücün sevgi olduğunu vurgulayan büyük bir ozandı. Gençlik yıllarında ‘Nereden bileceksin ayrılığın acısını,
sen hiç sensiz kalmadın ki’ şarkısıyla âşıkların sözcüsü olmuştur. İyileştiren bir müzik yapıyordu. Şarkıları yaralı ruhlarımıza şifa oldu.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: “İlhan İrem çok özel bir sanatçıydı. İnsana kendini iyi hissettiren bir sesti. Atatürk’ün ‘Alnında ışığı ilk hisseden’ diyerek ifade ettiği sanatçı tabirine en çok uyan isimlerden biriydi, artık İstanbul’a emanettir. Onu yaşatmaya devam edeceğiz.”

Besteci Ali Kocatepe: “İlhan İrem’i Türkiye’nin genç bir aydını olarak, çok güzel şarkıların bestecisi ve yorumcusu olarak tanıdık. Çok değerli bir düşünce insanıydı ve cesurdu. Dik duruşunu hiç değiştirmedi. Susmadı, sözünü hiç esirgemedi.”

Müzisyen Coşkun Demir: “İlhan 40 yıllık dostumdu, kardeşim gibiydi. O kadar mükemmel sözler yazıyordu ki… Onu çok arayacağız. İlhan’ım görüşmek üzere.”

Gitarist Onur Ataman: “İlhan abiden büyümeyi öğrendik. Bize ‘Daima kalbinizin sesini dinleyin’ demişti.”

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA