Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milyonlarca gence müjde: Kredide sadece anapara ödenecek

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredilerinin geri ödemesiyle ilgili müjdeyi verdi. Geri ödemelere enflasyon farkı uygulanmayacağını açıklayan Erdoğan, “Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık, yani ana para. Bu uygulamadan alınan kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Bu kararla kredi geri ödemelerinden 26 milyar liranın üzerindeki yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk. Böylece toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz” dedi. Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada özetle şu mesajları verdi:

EN KAPSAMLI SİSTEME SAHİP ÜLKE: Türkiye, dünyanın devlet eliyle verilen en kapsamlı yüksek öğretim yurdu, kredi ve burs sistemine sahip ülkesidir. Mesela bu yıl 750 bine yakın gencimizi yurt imkanından faydalanırken 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etti. Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, yüksek lisansta bin 700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alıyor. Yılbaşında bu rakamları tekrar revize edeceğiz, yükselteceğiz. Öğrenim kredisi başvuran her öğrenciye veriliyor. Kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor. Şayet bu süre içinde mezun öğrenci henüz işe başlayamamışsa e-devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor.

BEKLENMEDİK RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI: Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli faiz oranı üzerinden değil ÜFE farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zamanfaiz uygulaması yapmadık ama Bay Kemal, yalan bol. Utanmadan sıkılmadan faizden bahsediyor. Böyle bir şey yok. Eğer sıkıyorsa gel kendin bunu ispatla. Kimden faiz almışız bunu ortaya koy. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmadı. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı.

26 MİLYAR LİRALIK YÜK: Gençlerimizi elbette böyle bir yük altında bırakamazdık. Haftalar öncesinden arkadaşlarıma talimatları verdik, çalışmaları başlattık. Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık, yani ana para. Bu uygulamadan alınan kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Bu kararla kredi geri ödemelerinden 26 milyar liranın üzerindeki yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk. Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENE MÜJDE: Bir müjde de ücretli çalışan öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize vermek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenlere ve usta öğreticiler ile Kuran kurslarında görevlendirilen öğreticilere her beş ders için ilave bir saat ek ders ödemesi yapacağız. Haftada 30 saat derse giren öğretmenin, usta öğreticinin alacağı ücret 3 bin 400 liradan yüzde 68 artışla 5 bin 740 liraya yükselmektedir. Bu usta öğreticilerimizin 40 saat üzerinden alacakları ücretle 4 bin 500 liradan yüzde 64 artışla 7 bin 400 liraya çıkmaktadır.

SAĞLIKTA ŞİDDET İHANETTİR:Tıp ve diş hekimliği fakültelerimizin son sınıflarında kurum personeli gibi mesai yaparak çalışan, hastalarla ilgilenen öğrencilerimiz var. Hekim adayı öğrencilerimizin hem emeklerinin karşılığını vermek hem motivasyonlarını yükseltmek için kendilerine asgari ücretin 3’te 1’i kadar olan ödeme miktarını artırma kararı aldık. Devlete bağlı üniversitelerimizin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak. Hekimlerimize yönelik şiddet kabul edilemez. Bunun asla affedilir yanı yoktur, bu ihanettir.

Köprüden artık kazanç sağlıyoruz

BİR GÜNDE 80 BİN ARAÇ GEÇTİ: Osmangazi Köprüsü’nden sadece 8 Temmuz günü tam 80 bin 624 araç geçti Bay Kemal, bu öyle herkesin karı değil, inanmış kadroların karıdır. İzmir-İstanbul otoyolu, senin milletvekili olduğun yer. Osmangazi Köprüsü sayesinde bu güzergahta yapılan yolculuk çile olmaktan çıkmış, artık keyif halini almıştır. 5 Temmuz ile 16 Temmuz tarihleri arasında köprüyü günlük ortalama 54 bin araç kullanmış, araç başı ortalama 6,5 saat ve toplamda 4,2 milyon saat vakit tasarrufu ile 2,5 milyon litre yakıt tasarrufu elde edilmiştir. Sonuçta sadece bu tarihlerde İzmir-İstanbul otoyolu ve Osmangazi Köprüsü sayesinde ülkemiz yakıttan zamandan ve emisyondan 140 milyon liralık kazanç sağlamıştır. Köprü ve otoyolun 2016 yılından bugüne garanti karşılama oranları yüzde 36’dan yüzde 116’ya çıkmıştır. Bu durum devlet kasasından tek kuruş harcanmadan inşa edilen projenin devlete üste kazanç da sağlamaya başladığını gösteriyor.Enlerin ve ilklerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 8 Temmuz günü 14 bin 275 araç kullanmıştır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise 8 Temmuz’daki 132 bin 377 araç ve günlük ortalama 60 binden fazla araç geçişi ile kamu özel işbirliğinin en güzel örneklerinden biridir.

HANİ EKONOMİK SIKINTI: Son 20 yılda ülkemizdeki araç sayısı, hani diyorlar ya ekonomik durum şöyle, 8,5 milyondan 26 milyona çıkarak 3 kat artmıştır. Hani ekonomik sıkıntıdan bahsediyorsunuz, bakın rakam ortada. Bu kadar korkunç bir rakama ulaşmış ve şu anda otomobil satış yerlerinde birinci el otomobil dahi bulmakta daha sıkıntı çekiyorlar ve ikinci el ile işi idare etmeye çalışıyorlar. Bütün bunlara rağmen yaptığımız 112 milyar dolarlık altyapı yatırımı sayesinde karayollarımızdaki ulaşım hızı güvenli, konforlu hale gelirken, trafik kazası oranları ve can kayıpları da yüzde 82 düzeyinde azalmıştır.

İsveç iyi bir görüntü vermiyor

ÜYELİK SÜRECİNİ DONDURABİLİRİZ: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri sürecinin başlaması için masaya getirdiğimiz şartların kabulü üzerine şartlı onayımızı üye ülkelerle paylaştık. Buradan bu ülkelerin şartlarımızı yerine getirmek için gereken adımları atmamaları halinde, süreci donduracağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ana muhalefetin, yavru muhalefetin, değişik şeyler söylemesi biz bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece bizi bağlamaz. Özellikle İsveç’in bu konuda iyi bir görüntü vermediğini görüyoruz. Bizim Türkiye olarak bu konuda duruşumuz çok nettir, gerisini kendileri bilir.

Güney Amerika ziyareti ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayı sonunda yapacağı Güney Amerika ziyareti, ileri bir tarihe ertelendi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın Meksika ve Venezuela ülkelerini içeren Güney Amerika ziyareti, ileri bir tarihe ertelenmiştir” denildi. Erdoğan’ın 25-29 Temmuz tarihleri arasında söz konusu ziyaretleri gerçekleştirmesi bekleniyordu. Güney Amerika turuna dahil olan Arjantin ziyaretine ilişkin erteleme duyurusu da cumartesi günü yapılmıştı. -ANKARA Milliyet

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA

vbethttps://groups.google.com/g/extrabet-balina/c/XAR-VJebnLE