Devleti ve rakiplerini bu sözlerle tehdit etti! ‘Tank’ yapmışlar…

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Meksika’da uyuşturucu kartelleriyle mücadele uzun yıllardır devam ediyor. Zaman zaman ordu ve polis güçleri ile çatışan gruplar, kimi zaman da kendi aralarındaki güç mücadelesinin bir sonucu olarak silahlı çatışmalara giriyor. Meksika’nın uyuşturucuyla mücadelesinde bir kırılma noktası olan 2006 yılından bu yana yaşanan şiddet olaylarında, on binlerce kişi hayatını kaybetti. Maddi kayıpların ise milyarlarca dolara ulaştığı tahmin ediliyor.Elde ettikleri gelir sayesinde üye sayısını artıran karteller, aynı zamanda bu para ile ağır silahlara ve zırhlı araçlara da sahip olabiliyor. Ülkenin önde gelen kartel grupları, sahip olduğu zırhlı araçlar ve silahlarla adeta bir orduyu andırıyor.

Alıntı Metni

ELE GEÇİRİLEN ARAÇLAR SERGİLENDİ

Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı Ofisi (FGR) resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Mart ve Haziran ayları arasında yapılan operasyonlar sonucunda ele geçirilen 23 zırhlı aracı sergiledi. Araçlar, sergilendikten sonra iş makineleri ile parçalandı.

Yapılan açıklamada, araçların hangi silahlı gruba ait olduğu açıklanmazken, açıklamayla birlikte paylaşılan videoda yer alan araçların üzerinde bulunan silahlı gruplara ait semboller sansürlendi. Ele geçirilen araçların ‘Kuzeydoğu Karteli’ olarak da bilinen Cartel del Noreste’e ait olabileceği tahmin ediyor. Cartel del Noreste’nin uyuşturucu kaçakçılığı başta olmak üzere insan kaçakçılığı, gasp, adam kaçırma ve daha birçok yasadışı faaliyette rol oynadığı biliniyor.

Cebinden ‘Tamam Shud’ yazısı çıkan cesedin sırrı sonunda çözüldü!

Kartellerin sivil kullanım amaçlı 4×4 araçları bazı mekanik iyileştirmeler ve eklemelerle zırhlı hale getirdiği ifade ediliyor. Meksika ordusunda görev yapan yetkililerin “derme çatma araçlar” olarak nitelediği araçlar, şehir içinde yaşanan çatışmalarda kartel üyelerinin en etkili silahlarından biri oluyor. Ordu yetkilileri, bu araçların manevra kabiliyetine dikkat çekerek, “Araçların üzerinde oynama yapıldığı için şehir içinde veya kumlu zeminlerde manevra kabiliyetleri çok düşük” ifadelerini kullandı.

Zırhlı araçlar, karteller için aynı zamanda önemli bir propaganda malzemesi görevi görüyor. Sosyal medya üzerinden polis güçlerini ve birbirlerini tehdit eden karteller, yayınladıkları videolarda sık sık bu araçları kullanıyor. Hükümet yetkilileri, kartel videolarının olmazsa olmazı haline gelen bu araçların ele geçirilmesini uyuşturucu çetelerine indirilen ciddi bir darbe olarak yorumluyor.

EN BÜYÜK KARTEL TEHDİT MESAJI YAYINLADI

Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı Ofisi tarafından yayınlanan video ile eşzamanlı olarak ülkenin en büyük kartel grubu olarak bilinen Cartel Jalisco Nueva Generacion (CJNG) üyeleri, polis güçlerini ve rakip çeteleri tehdit ettikleri yeni bir video yayınladı.


CNGJ, geçtiğimiz günlerde izleyenleri dehşete düşüren bir infaz videosu yayınlamış ve Pájaros Sierra isimli rakip çetenin üyelerini infaz etmişti. Son yayınlanan tehdit videosunda ise silahlı ve yüzleri maskeli çete üyeleri, hükümet güçlerini ve rakip çetelere ağır hakaretler etti ve ölümle tehdit etti.Videoda konuşan çete üyesi, sözlerine “Sorunumuz sivil vatandaşlarla değil. Ailelere, çocuklara ve kadınlara saygı duyuyoruz” diyerek başladı. Polislerden “kirli bakanlığın kirli polisleri” olarak bahseden çete üyesi, hükümet güçlerine ağır hakaretler etti. Videonun ilerleyen kısımlarında sözü rakip çetelere getiren yüzü maskeli çete üyesi şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni
Erdal Acar, aileden villayı böyle aldı
Bodrum’da da kaydetmişler
Content Video – Devleti ve rakiplerini bu sözlerle tehdit etti! ‘Tank’ yapmışlar…

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA