Gözyaşı kanalı tıkanıklığına izsiz, kanamasız çözüm

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Geribeyoğlu, “Gözyaşı kanalının travma, tekrarlayan enfeksiyonlar ya da yapısal sebeplerle tıkanması neticesinde aşırı sulanma ve çapaklanma şikayeti ile kendini gösteren bu hastalığın tedavisinde cerrahi uygulama gerekebilir. Dışarıdan ya da endoskopik (burun içinden) yaklaşımlar ile gerektiğinde lazer sistemleri de kullanılarak gözyaşı kanalı yeniden yapılandırılır. Yüzde 90-95 oranında başarılı olan bu ameliyatların sonrasında 2-3 günlük bir dinlenme ile günlük hayata kolayca dönülmesi de mümkün olabiliyor. Gözyaşı kanalı tıkanıklığında ameliyatlar artık lazerle de burun içinden yapılabiliyor. İyileşme hızlı ve iz bırakmadan oluyorr” diye konuştu.

Operasyon iz bırakmıyor

Gözyaşı kanal tıkanıklığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Lale Geribeyoğlu,“Akut durumda kese bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik vardır. Hemen antibiyotik tedavisine başlanır. İyileştiğinde artık kalıcı tıkanıklık vardır ve ameliyat gerekir. Kronik gözyaşı kanal tıkanıklığı göz sulanması ve gözyaşı kesesi iltihabına neden olur. Kronik gözyaşı kanalı tıkanıklığından sulanma ve baskıyla cerahat vardır. Tek çare ameliyattır. Ameliyat burun içinden yapılır. Dışarıda iz bırakmadığından burun içinden yapılan ameliyat tercih edilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 30-40 dakika sürer. Ameliyattan sonra hastanede yatılmasına gerek yoktur. Hasta iyi hissettiğinde evine gidebilir. Ameliyat sonrasında yüzde şişlik olmaz, hastalar hemen normal hayatına dönebilir” ifadesini kullandı.

Geribeyoğlu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinin de kolaylaştığını kaydederek şöyle devam etti:

Alıntı Metni

nakitbahisikimisli