Hava durumu nasıl olacak? Orhan Şen’den ‘su baskını’ uyarısı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Osmaniye, Trabzon, Rize, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevreleri ile Adana ve Erzurum’un kuzey, Hatay’ın kıyı, K. Maraş’ın batı, Ordu ve Giresun’un iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta ve Burdur çevreleri ile Kütahya’nın güney, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’nın iç kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ

Yağışların, öğle saatlerinden sonra Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta ve Burdur çevreleri ile Kütahya’nın güney, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’nın iç kesimlerinde görülecek gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR

Rüzgârın, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ORHAN ŞEN’DEN ‘SU BASKINI’ UYARISI

Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Bugün İstanbul’da sel yok. Hatta yağışda bitiyor. Öğlen hava açıyor. Sadece bir bulut sabah yağış yaptı oda gitti. Başka illerde olabilir. Onlara da bakıp dönerim. Bu hafta yağışlı bir hafta olacak yağışlar batı bölgelerde Marmara, Ege, Batı Akdeniz de etkili olacak. Yarının (salı) dışında cuma gününe kadar İstanbul’da yağmur var. Yağış alan yerlerde sıcaklıklar 1-2 C düşer.

Bugün (Pazartesi) Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta ve Burdur ile Kütahya ve İzmir’ın güney, Aydın, Muğla ve Antalya’nın iç kesimlerinde Saat 13-14:00 gibi başlayacak ve 19:00 cıvarında sona erecek şiddetli yağmur su baskınlarına neden olabilir.

Anadolu yakasının kuzey ilçelerinde ve boğaz çevresinde bireysel bulutların yaptığı yağışlar etkili değil. Öğlene kadar bunları görebileceğiz. rüzgar kuzey doğudan arasıra kuvvetli Sıcaklık 30 C

ÖNÜMÜZDEKİ 5 GÜN BEKLENEN HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA

vbethttps://groups.google.com/g/extrabet-balina/c/XAR-VJebnLE