İki yıl içinde elektrikli bir uçaktan yolcu bileti alabileceksiniz

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Bir havacılık uzmanı, yolcuların iki yıl içinde kısa seyahatler için elektrikli hava taşıtlarıyla yolculuk edebileceğini öngördü.

Avustralyalı havayolu şirketi Rex, gelişen teknolojiyi 2024’e kadar belirli bölgesel rotalarda denemeyi planladığını açıklarken, Avustralya genelinde birkaç şirket halihazırda bunu yapıyor.

Rex’in havacılık projeleri idare müdürü Keith Tonkin, çarşamba günü ABC Australia’ya “Teknoloji işe yarıyor. İşe yaradığı deneme uçuşunda kanıtlandı ve iki yıl içinde çok şey yapabiliriz” dedi.

Alıntı Metni
Dünyanın en büyük yolcu uçağı paramparça olacak!

Fosil yakıtlı uçaklara alternatif bulmanın çevresel aciliyetine değinen Tonkin, “Yeryüzündeki karbon kirliliğinin yaklaşık yüzde 2’sine sebep olan tüm hava taşıtı operasyonlarından kaynaklanan karbon salımlarını azaltmaya yönelik küresel bir çaba var” ifadesini kullandı.

Fakat Tonkin elektrikli hava taşıtlarının güvenliğine ilişkin kamu algısının, havayollarının üstesinden gelmesi gereken bir engel olduğunu kabul etti:

Alıntı Metni

Rex Airlines, havayolunun mevcut filosunu hidrojen yakıtlı elektrikli motorlarla değiştirmeyi veya güçlendirmeyi planlıyor. Fakat Tonkin, ideal olarak yeni bir uçağın yeni itici güç sistemine göre özel olarak tasarlanacağını ve inşa edileceğini söyledi.

‘İyi değilim’ diyen pilot tuvaletten çıkamadı

Avustralya’nın CAPA Havacılık Merkezi’nin onursal başkanı Peter Harbison, batarya ağırlığının büyük bir endişe kaynağı olduğunu kaydetti:

Alıntı Metni

Söz konusu teknoloji, diğer havayolu şirketlerinin daha küçük uçaklar kullanarak seferler yapmasına ve yarım düzine kadar yolcu taşımasına da olanak sağlayacak.

Havacılık tarihinin en gizemli kazasında yeni gelişme!

Harbison, havacılıktaki katı güvenlik düzenlemelerinin yolcuların havada kullanılan elektrik teknolojisine ilişkin korkularını hafifleteceğini de sözlerine ekliyor:

Alıntı Metni

Kaynak: Independent Türkçe

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA