Kaymakamın ölümüne neden olduğu Muhammed, bayram ziyaretine gelmiş

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Kaza, iki gün önce öğleden sonra Batman-Diyarbakır kara yolunda meydana geldi. Batman’ın Gercüş İlçesi Kaymakamı Server Sinanoğlu’nun kullandığı 72 EP 436 plakalı resmi araç, trafik ışıklarından yolun karşısına geçmeye çalışan Muhammed Çelik’e çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle Çelik yola savruldu. Kontrolden çıkan araç da karşı şeride geçerek kırmızı ışıkta bekleyen başka bir araca çarparak durdu, sürücü yaralandı. İhbarla kaza yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralanan Muhammed Çelik ile sürücü, başka bir araçla Bismil Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Çelik, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KAYMAKAM TUTUKLANDI

Kaymakam Sinanoğlu’nun yapılan muayene ve alınan kan örneklerinde 0.27 promil alkollü olduğu tespit edildi. Gözaltına alınıp, işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen Kaymakam Sinanoğlu, ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sinanoğlu hakkında ayrıca ‘alkollü araç kullanarak kasten trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’ suçundan işlem yapıldı.

BAYRAM ZİYARETİ İÇİN GELMİŞ

Çelik’in cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Çelik’in cenazesi, kılınan namazın ardından toprağa verildi. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su da Çelik’in ailesini ziyaret ederek, taziyelerini iletti. Hafızlık eğitimi aldığı belirtilen Muhammed Çelik’in ailesiyle birlikte Diyarbakır’da yaşadığı ve bayram ziyareti için Bismil’e yakınlarının yanına geldiği öğrenildi.

ACILI BABA KONUŞTU

Muhammet Çelik’in babası Murat Çelik kapıcılık yaptığını, çocuklarının güzel yerlere gelmesi, devlete, millete hayırlı evlatlar olmaları için gecesini gündüzüne kattığını söyledi. Bununla da onur ve gurur duyduğunu belirten Çelik, “Başta Diyarbakır Valimiz Ali İhsan Su, Bismil Kaymakamımız olsun ve güvenlik güçlerimiz olsun hepsine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Çocuğum Diyarbakır Suffe Medresesinde ilim öğreniyordu. Bayram tatiline gelmişti. ‘Babacım, amcalarıma gitmek istiyorum’ dedi. Onun cebine kuvvetim dahilinde harçlık bıraktım. Çocuğum da gitti. Olay cuma günü olmuş. Çocuk Diyarbakır’a gelecek. Allah’u Teâla düşmanımızın başına dahi böyle bir şey getirmesin. Gerçekten çok zor, ciğerimiz yanıyor. Devlete karşı ben ve çocuklarım boynumuz kesinlikle kıldan incedir. Bütün devlet birimlerine inanıyorum. Onlar, başımızın tacıdır. Bunu adalete bırakıyorum. Yasal yolu ne ise büyüklerimizden bunun yapılmasını rica ediyorum. Olayı yapan şahıs, rütbesi, makamı ne olursa şu beş parmak gözüküyor ya, olayı yapan üç parmak dahi suç işlemişse dördüncü parmağın ceza almasını istemiyorum. Üç parmak ise üç parmak kadar istiyorum. Ne fazlasını isterim onun hakkına geçmeyi, ne de eksiğini isterim. Benim çocuğum burada mezarında rahat uyusun. Bunu devletime, büyüklerime bırakmışım. Bu tür başka olayların yaşanmaması için Allah’a dua ediyoruz” dedi.

Aile avukatı Mehmet Murat Baran, söz konusu olayda şüphelinin tutuklanmış olmasının bir nebze de olsa ailenin acısını azalttığı değerlendirmesinde bulundu. Baran, “Görgü tanıklarının beyanlarına göre aşırı bir hız söz konusu ve hastane kayıtlarında da alkollü olduğu anlaşılıyor. Dosyanın yasal sürecini takip edeceğiz ve ailenin acısının dinmesi açısında da en üst sınırdan ceza alması için çabalayacağız. Adalete olan inancımızın bu konuda tecelli etmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA

vbethttps://groups.google.com/g/extrabet-balina/c/XAR-VJebnLE