KIDEM TAZMİNATI 2022 TAVAN ÜCRETİ NE KADAR? YENİ KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Yeni asgari ücret 5 bin 500 oldu. Asgari ücretin artmasıyla birlikte kıdem tazminatı miktarı da arttı. Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte alınacak tazminatlar da arttı. Peki kıdem tazminatı ne kadar oldu? 2022 Temmuz ayından itibaren geçerli olan kıdem tazmninatı tavanı ne kadar? Kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır?

KIDEM TAZMİNATI TAVANI 2022 TEMMUZ NE KADAR?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayımlanan genelgeye göre Temmuz-Aralık 2022 döneminde Kıdem Tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu.

Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte alınacak tazminatlar da arttı. SGK brütü 15 bin 371 liranın üzerinde olan herkes tavan rakamdan faydalanabilecek. Buna göre 10 yıl çalışmış biri işten çıkarılırsa alacağı kıdem tazminatı 153 bin 714 lira olacak.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA FORMÜLÜ NEDİR?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) de dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA