Kırmızı kodlu alarm! İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Kastamonu’da gece saatlerinde başlayan kuvvetli yağmur, özellikle İnebolu ve Bozkurt ilçesinde etkili oldu. İnebolu’da sabaha karşı etkisi artıran yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Söke Çayı taştı. Çay üzerinde yayaların kullandığı 2 köprü de yıkılarak suya kapıldı.

SEL SULARI EVLERİ SARIYOR

Çay üzerinde bulunan 4 köprü de yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çayın taşmasıyla binaların giriş katlarında bulunan ev ve iş yerlerini su bastı.

ANONSLA UYARI

Emniyet ve zabıta ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren anons yaparak vatandaşların iş yerlerini açmaması, giriş ve birinci katta oturanları üst katlara çıkmaları konusunda uyardı. Ayrıca çay kenarında bulunan araçların da kaldırılması istendi. Karayolları, AFAD ve belediye ekipleri, ilçede çalışma yaptı. Kastamonu Valisi Avni Çakır da bölgede incelemelerde bulundu. Özlücü köyünden geçen Zabana Çayı da yağış nedeniyle taştı, evleri su bastı.

BOZKURT’TA SULAR YÜKSELDİ

Öte yandan yaklaşık 1 yıl önce selin vurduğu Bozkurt ilçesinde de yağış etkili oldu. İlçe merkezinden geçen ve 2021’de de taşan Ezine Çayı’nda su seviyesi yükseldi. Çay yatağında suyun akışının sağlanması için iş makineleri ile çalışma yapıldı. Çay kenarında oturanlar da sel riskine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Content Video – Bozkurt’ta sel nedeniyle Ezine Çayı taşıyor

VALİ: SAAT 11-12 ARASINA DİKKAT

CNN Türk yayınında konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır, “Tüm vatandaşlarımızın dere yataklarına yakın yerlerden ayrılmalarını istiyoruz. Saat 11-12 arası çok kuvvetli yağış bekleniyor. Her türlü olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Şu an ulaşımda bir sıkıntımız yok. 2 köprü yıkıldı, bazı geçici köprüler zarar gördü. Tümüyle ulaşıma kapattığımız bir yol yok. Bölgede son 50-60 yılda yağmayan yağışlar var. Aşırı yağış miktarları oluşuyor. Şu an Bozkurt’tayız. Tedbirler ve çalışmalar devam ediyor.” dedi.

BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgedeki sel alarmıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Soylu açıklamasında ” Gece boyunca ve bugün teyakkuz devam ediyor. Birçok noktada iş makinaları ve uyarılarla tedbir alındı. Ancak İnebolu’da dere çok yükseldi. Dere boyu dükkanlar açılmayacak. Valimiz ve tüm birimler çalışıyor. AFAD Başkanımız @Yunus_Sezer_ İnebolu’ya geçiyor. Allah muhafaza etsin” ifadelerini kullandı.

AKŞAMA KADAR KUVVETLİ YAĞIŞ ALACAK

Sinop’un Ayancık ilçesinde son durumu değerlendiren CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Ayancık alarma geçmiş durumda. Gece sabaha kadar önemli yağışlar meydana geldi. Sinop yarımada olduğu için o tarafta problem olmadı. Gök gürüldemeye başladı. Geliyor bu tarafa doğru. İnebolu ve Bartın’a doğru gidecek. En tehlikeli gün bugün. Kuvvetli yağmur. Ankara’nın kuzeyi Çankırı, Kırıkkale buralarda kuvvetli yağmur var.” dedi.

Şen, akşama kadar Ayancık’tan Zonguldak’a kadar uzanan kıyı kesimi akşama kadar çok kuvvetli yağış alacağını belirtti. Yağış başladığı zaman derelerin aniden yükseleceğini belirten Şen köylerin boşaltılmasıyla ilgili, ‘ Boşaltılması iyi olmuş. Geçen sene tomruklar vardı. Tomruklar geldi ve evlerin yıkılmasının sebebi de onlardı. Evlerin boşaltıldığına göre afete dönecek bir durum yok. Karadeniz üzerindeki alçak basınç sistemi Batı’ya doğru gidiyor.’ açıklamasını yaptı.

Şen sözlerini şöyle sürdürdü; Doğa bizden intikamını alıyor. Geçen sene buralarda evler vardı. Derenin yolu burası. Sen derenin yoluna ev yaparsan, dere yolunu bulur. Seni atar.

YURTTA HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Kütahya, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Muş çevreleri ile Adana’nın kuzey çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Tokat çevrelerinde kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun’un batısında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin altında seyredecek. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeybatı, zamanla Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Batı Karadeniz’de, zamanla Marmara’nın kuzey kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların, öğle saatlerinden sonra yerel kuvvetli olması bekleniyor.) 20

İstanbul: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 31

Adana: Az bulutlu, zamanla iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey çevreleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 32

Antalya: Az bulutlu 34

Samsun: Çok bulutlu, batı ilçeleri çok kuvvetli ve şiddetli olmak üzere il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatleri ile öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 32

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA