Normal doğum yapan kadınlar dikkat! Mesane sarkmasının 6 belirtisi

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

İdrar torbası, doğum kanalına ve bazen de dışarı doğru fıtıklaşabiliyor. Mesane sarkması olarak tanımlanan bu durum, öksürme, aksırma veya ağır şeyler taşırken yaşanan karın içi basınç artışında idrar torbasının ele gelmesi ile fark edilebiliyor. Mesane sarkmasının en önemli sebebi ise normal doğumdur. Çok sayıda ve güç doğumlar mesane sarkması konusunda risk oranını artırıyor.

Menopoz sonrasına dikkat!

Mesane sarkması çoğunlukla menopoz sonrası ortaya çıkmaktadır. Menopoz sonrasında östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak idrar torbasının altındaki desteğin azalması mesane sarkması bakımından riskli bir durum yaratıyor. Ailede bağ dokusu hastalıklarının bulunması, ırksal yatkınlık, sigara tüketimi, obezite, geçirilmiş pelvik cerrahi, uzun süreli kabızlık da mesane sarkmasını tetikleyebiliyor.

Tuvalet alışkanlığındaki değişiklikler ele veriyor

Hafif mesane sarkmalarında herhangi bir belirti yaşanmayabilir. Orta ve ileri düzeydeki mesane sarkmalarında sık idrara çıkma, cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma, sürekli idrara çıkma isteği, idrar yaparken zorlanma, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve alt kasık bölgesinde ağrı yaşanabiliyor. Belirtiler ortaya çıktığında bu konuda deneyimli olan bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurulmalı.

Mesane sarkmasının tipine göre tedavi şekillendiriliyor

Mesane sarkması tedavisi hastanın yaşına, sarkıklığın evresine, hamilelik istenip istenmesine ve beraberinde idrar kaçırma olup olmadığına göre değişkenlik gösteriyor. Genel olarak mesane sarkmasında cerrahi tedavi temel yaklaşımdır. Mesane sarkması, pubeservikal fasla denilen mesaneyi alttan destekleyen yapıda meydana gelen yırtılma veya fasyanın pelvis yan duvarına yapıştığı yerden ayrılması nedeniyle oluşuyor.

Tedavide mevcut hasar yeri bulunarak tamir ediliyor. Uygulanan düzeltme ameliyatları cinsel ilişkide yaşanan sorunları, vajina genişlemisiyle ilgili problemleri, sarkıklığa bağlı oluşan baskı ve kasık ağrısı şikayetlerini azaltıyor. Bazı tip mesane sarkmalarının ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirilebiliyor. Ameliyatlar yaklaşık olarak 25-45 dakika arasında sürüyor. Mesane sarkmasına öksürme, aksırmayla birlikte idrar kaçırma da eşlik ediyorsa sarkma ve idrar kaçırma ameliyatı birlikte yapılabiliyor.

Alıntı Metni
nakitbahisikimisli