Öksürüğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Evde Kuru ve Balgamlı Öksürük Kesici Doğal Yöntemler

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Öksürük hemen hemen herkesin kış aylarında, mevsim geçişlerinde veya korona döneminde başına gelen sağlık problemlerinden birisidir. Boğaz ve solunum yollarındaki maddeyi temizlemek amacıyla vücudun verdiği bir tepki mekanizmasıdır.

Öksürük gidermek için evde yapılabilecek bazı doğal yöntemler vardır. Bitki çayları, bazı sebze ve meyveler öksürüğe iyi gelir. Öksürük alerjik reaksiyon olabileceği gibi bir sağlık probleminin de habercisi olabilir. Sürekli geçmeyen öksürük şikayeti olanların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 • Öksürüğü kesmek için bol bol sıcak içecekler tüketilmelidir.
 • Geniz akıntısı nedeniyle ortaya çıkan öksürükte bol sıvı tüketimi akıntının yoğunluğunu azaltarak tahriş edici özelliğini en aza indirir.
 • Bol sıvı alımı kış aylarında mukoza membranlarında gelişebilecek kuruluğu önler.
 • Pastiller öksürüğün azalmasına yardımcı olur
 • Sıcak bitki çayları içmek de boğazı yatıştırır.
 • Açık hava yürüyüşleri yapın. Gün içerisinde rahatlatıcı egzersizler yapmaya özen gösterin.
 • Bal, boğaz bölgesini kaplayarak tahrişi azaltır ve öksürüğün yatışmasına yardımcı olur.
 • Yemeklerden sonra nefesinizi açmak için naneli şeker kullanabilirsiniz.
 • Boğaz ağrılarını giderecek bazı kürler de yapılmalı. Özellikle tahin ve pekmez karışımı da öksürüklerin önüne geçebilir.
 • Uyku saatlerine dikkat edilmelidir.
 • Kahvaltıdan önce ve yatmadan önce bir tatlı kaşığı balın üzerine limon sıkın ve yiyin.
 • Sıcak bir duş öksürüğün azalmasına katkı sağlar.
 • Kalorifere ıslak havlu koyarak ya da buhar makinesi ile oda havasını nemlendirmek yardımcı olabilir.
 • Parfümler ve kokulu banyo spreyleri gibi kapalı alan hava kirleticilerinin kullanımından kaçınmak öksürüğün kontrolüne yardım edebilir.
 • Öksürüğü kesmek için limon ve C vitamini yüksek besinler yenilmelidir.
 • Sigara tüketimini azaltın ve sigara içilen yerlerde durmayın.
 • Öksürük oluşumu önlemek için dengeli beslenmeye dikkat edin.
 • Evde rutubet ve nem oluşumu öksürüğü tetikler. Bu nedenle evi iki saatte bir havalandırın.
 • Tozlu ve kirli ortamları sık sık havalandırın. Havalandırma imkanınız yoksa maske kullanın ve yarım saatte bir hava almaya çıkın.

Evde Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe iyi gelen bazı besinler vardır. Ev yapımı doğal ve bitkisel yöntemlerle öksürüğünüzü kesebilirsiniz.

Elma Çayı

Elma kabuğu, ıhlamur ve 2 bardak suyu bir kabın içerisine koyun ve kaynatın. Ardından karışımın içerisine bir adet tarçın çubuğu ve yarım limon sıkın. Karışımı soğumadan için.

Süt

Bir bardak sütü kaynatın. Kaynayan sütün üzerine bir çay kaşığı karabiber serpiştirin ve bekletmeden tüketin. Karışımı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Toz zencefil ve bir tatlı kaşığı balı karıştırarak macun haline getirin. Hazırladığınız macunu yemeklerden sonra yiyin.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu ve bir bardak suyu kaynatın. İçerisine toz zencefil ekleyin ve sıcak tüketin.

Ayva Çayı

Ayva çekirdeği ve kabuklarını, elma kabuğu ile birleştirin ve suda kaynatın. 10 dakika demlendirdikten sonra bir kaşık bal ilave edin ve için.

Ihlamur Çayı

Kış aylarında en çok tercih edilen bitki çaylarından ıhlamur ise ağrı ve iltihap gidericidir. Günde 2 bardak ıhlamur çayını şekersiz içmeye özen gösterilmelidir. Şeker çaydaki bileşenler ile tepkimeye girerek, yararlı yanlarını azaltabilmektedir.

Adaçayı

Adaçayı hem boğazı yumuşatır hem de ağrısını azaltır. Bitki çayı olarak tüketilen adaçayını aynı zamanda gargara olarak da kullanabilir.

Nane Çayı

Soğuk algınlığında sıkça tercih edilen nane çayını bir dilim limon ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırarak tükettiğinizde soğuk algınlığı etkilerini azaltacaktır.

Ekinezya Çayı

4 tatlı kaşığı ekinezyayı ve 1 litre kaynar su dolu kabın içine koyun. Ekinezyaları yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Ballı Kekik Çayı

İki kahve kaşığı ince kıyılmış taze kekiğin üzerine, bir bardak kaynar su döküldükten sonra üstü kapalı olarak 5 dakika kadar demlenir ve süzülür. Balla tatlandırılarak içilir. Bu tarifle bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar.

Limon, Karabiber, Tuz

Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz serpin. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin.

Ballı Ilık Süt

Ballı süt hazırlanırken balın iyi karışması için genellikle kaynar süt tercih edilir. Ancak balı bal yapan maddeler dediğimiz enzimler de vitaminler de böyle yüksek ısılara dayanıklı değildir. Kaynar süt balın özünü öldürür. Böyle olunca baldan geriye kalan şey çay şekerinden farksız bir tatlandırıcı olur. Bu sebeple sütü kaynar sıcaklığa gelinceye kadar ısıtmamalıyız. Ilındığı anda ocağı kapatıp, fincana önce sütü koyup üzerine 1-2 yemek kaşığı kadar bal ilave etmeliyiz.

Bademli Portakal Suyu

Bademleri rondo yardımıyla parçalayın. 2-3 çay kaşığı parçalanmış badem ile bir fincan portakal suyunu karıştırın. Her sabah ve her akşam yatmadan önce mutlaka tüketmelisiniz.

Zencefilli Tarçınlı Çay

3 halka taze zencefil, 8 adet çubuk tarçın, 8 adet karanfil, 1 adet limon, 1,5 litre su, 1 kaşık bal. Bal hariç diğer malzemeleri suyun içine atarak kaynatın. Sonra bu karışıma bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu çay, öksürüğü geçiren iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

En Hızlı Öksürük Kesici Yöntemler

Bir kaşık bal ve bir kaşık zencefil bunun için yeterli olacaktır. Öksürük için birebir çare olan ballı zencefil tüketmek iyi bir tedavi yöntemi olacaktır.

Karabiber ve balı karıştırarak da öksürüğünüzü geçirebilirsiniz. İnatçı bir öksürüğe sahipseniz bir bardak sütün içine bir çay kaşığı karabiber ve balı karıştırın.

Evde Kuru Öksürüğü Ne Keser?

Sıcak duş, alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelmektedir. Ayrıca kaynayan suyun içerisine bir miktar nane aromalı vazelin koyarak buhar banyosu yapın. Bronşları açarak öksürüğü kestiği söylenmektedir.

1 tane soğanı 4’e bölüp 1 bardak su ilave edip kaynatın. 5 dakika kaynattıktan sonra altını kapatıp biraz soğumasını bekleyin. İçebileceğiniz ılıklığa geldiğinde suyunu süzdürüp bardağa koyun. İçine 1 tatlı kaşığı bal koyun karıştırıp için. Yarım saat sonra öksürükten kurtulun.

Turpun içerisini bir miktar oyun ve dibini delin. Daha sonra turpu bardağın içerisine yerleştirin ve içerine bal ilave edin. Turpu o şekilde ertesi güne kadar bekletin ve bardağa damlamış olan balı tüketin.

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir diş sarımsak ve 2 adet tarçın ilave edin. 5 dakika demlendikten sonra için. Öksürüğü anında kestiği biliniyor.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynamış ve bir süre beklemiş sıcak su dökülür ve 15 dakika kadar üstü kapalı olarak demlendirdikten sonra süzülerek içilir. Balgamlı halde gelen öksürüğü geçirmek için ideal bir karışımdır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürüğü Ne Geçirir?

Çocuğunuzun öksürüğü viral soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Bol Su İçirin

Öksürüğün en iyi ilacı bol sıvı alımıdır. Boğazın nemli kalması öksürük ataklarını bir nebzeye kadar azaltır. Öksüren çocuğun özellikle kendine ait, kolay ulaşabileceği yerde bir şişe suyunun bulunması ve su içmesinin sık sık hatırlatılması gerekebilir. Geceleri de yatağının başucuna su şişesini koymayı unutmayın.

Bal ya da Ballı Bitki Çayı Yapın

Bal, öksürüğü azalttığı eskiden beri bilinen bir halk reçetesidir. Çocuğunuz direkt yutabiliyorsa ve 1 yaşından büyükse,1 çay kaşığı bal verin. Kimileri bala toz şeklindeki zencefil de eklemekte ve macun şeklindeki bu karışımı vermektedir. Balı direkt yutmak zor oluyorsa ılık suya ya da bitki çayına 2 kaşık bal karıştırarak verin. Bu çayın içine birkaç damla limon suyu da eklenebilir. 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmesi ölümcül alerji riski nedeniyle uygun değildir.

Yastıkları Yükseltin

Öksürükler genelde gece saatlerinde uyku pozisyonu için yatağa yatıldığına artar. Bunun nedeni öksürüğe neden olan mukusun, düz zeminde geniz arkasına kolaylıkla akmasıdır. Çocuğunuz geceleri çok öksürüyorsa yüksek bir ya da iki yastık kullanarak başının gövdesinden yukarıda olması gibi çok basit bir yöntemle öksürüğün azalmasına yardımcı olun.

Ortamı Nemlendirin

Soğuk buhar veren bir nemlendirme cihazı kullanarak ya da kaloriferin üzerine bir tas su koyup buharlaşmasını sağlayarak odanın havasını nemlendirin. Ilık duş almak, bir tencerede su kaynatıp içine birkaç damla okaliptus yağı eklemek, çocuğun kafasına bir havlu örterek sıcak buharı 5 dakika kadar solumasını sağlamak da faydalı olabilir. Genel olarak öksürük olan durumlarda odanın ısısı çok sıcak olmamalıdır. Sıcak çocuğu bunaltarak öksürüğün artmasına yol açabilir. Çocuğu uygun şekilde giydirdiğimiz sürece özellikle gece saatlerinde pencereyi aralayarak serin ve temiz hava gelmesini sağlamak faydalı olabilir.

Burun Tıkanıklıklarını Açın

Öksürüğün bir nedeni de burunda biriken mukusun gırtlaktan geriye doğru akarak çocuğu öksürtmesidir. Deniz suyu veya evde hazırlayabileceğiniz serum fizyolojik ile çocuğunuzun burnunu yıkayarak mukusun temizlenmesini, burun pasajlarının nemli kalmasını ve çocuğun rahat nefes almasını sağlayın. Bebekler için burundaki mukusu emerek çekmeye yarayan burun aspiratörleri kullanılabilir.

Yatak Odasındaki Alerjenlere Dikkat

Öksürüğün bir nedeni de alerji olabilir. Bu durumda alerji yapması muhtemel olan yatak ve yastık kılıflarını sıklıkla ve herhangi bir parfüm içermeyen deterjanlarla yıkayın. Yumuşatıcı olarak sirke kullanabilirsiniz. Zira ticari yumuşatıcılar da yoğun kokularıyla alerji ataklarına yol açabilir. Gerekirse anti alerjik özelliği olan dolgu malzemesiyle doldurulmuş özel yastık/yorgan takımından alın. Tüylü hayvancıkları yataktan kaldırın. Odadaki halının alerji yapmayan özellikte olduğundan emin olun ya da gerekirse halıyı tamamen kaldırın.

Bol Bol Dinlendirin

Öksürük söz konusu olduğunda gözlerden kaçan yine çok basit bir öneri dinlencedir. Vücudumuz dinlenme konumundayken daha hızlı iyileşir. Gece uykusu buna güzel bir örnektir. Ancak gündüz dinlenceleri de unutulmamalı. Çocuğunuz çok öksürdüğünde koşmalı, fiziksel efor sarf etmeli aktivitelerden uzak durup, kitap okumak, masa başında resim gibi sanat aktiviteleri yapmak, boya kitabını boyamak, lego oynamak, puzzle yapmak gibi onu meşgul eden, eğlendiren ama fiziksel olarak yormayan aktivitelere yönelmesini sağlayın.

Bitkisel Pastil Kullanın

Öksürük durumunda çocuklar için formüle edilmiş doğal, bitkisel pastiller kullanın. Bu pastiller boğazı yumuşatarak, oluşan kuruma hissini giderebilir. Bununla beraber pastillerin yutma ve boğazına kaçma riskinden ötürü 6 yaş öncesinde verilmemesi gerekir. Ayrıca gün içinde kaç adet pastil yenildiğinin de takibini yaparak aşırıya kaçmamakta fayda var.

Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Tuzlu boğazın arkasında biriken mukusu ve böylece oluşan öksürük hissini azaltır. Bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyarak iyice eriyene kadar karıştırın. Suyun iyice soğumasını bekledikten sonra çocuğunuza bu suyla gargara yapmasını ve tükürmesini söyleyin. Bu işlem günde birkaç kere tekrar edilebilir. Ancak çocuğunuz gargarayı uygun şekilde yapabilecek ve tuzlu suyu yutmayacak kadar büyük olmalıdır.

Ayağa Vicks Sürün

Bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da, gece uykusundan önce ayağın tabanına Vicks sürerek çorap giydirip yatmanın bazı öksürüklere iyi geldiği bilinmektedir. 2-5 yaş arasında Vicks sadece göğse ve sırta sürülür. Vicks’in içerdiği kafur çok alındığında zehirli etki yaratabilen bir maddedir. Bu nedenle ağıza ya da buruna sürülmemelidir. Akciğerlerde ani çökme yapabilir. Bronşiyal astımda da Vicks kullanılmamalıdır. Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklara Vicks kesinlikle kullanılmamalıdır.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 • Bol sıvı tüketmeleri önerilir.
 • Limonlu-ballı ılık suyun ayrıca boğazı rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Ananasın öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.
 • Nane çayı içmek ve buharını teneffüs etmek üst solunum yollarını rahatlatabilir.

Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

 • Reflü kaynaklı öksürükleri önlemek için uyurken yüksek yastık kullanmakta fayda vardır.
 • Kuru hava solunum yolunu tahriş ettiği için uyumadan önce ortamdaki nem artırılmalıdır.
 • Yatmadan önce bal ve bitkisel çay karışımı içmek boğazdaki mukusun gevşemesine yardımcı olur.
 • Mide reflüsünden kaynaklanan gece öksürüklerini en aza indirmek için en az 2,5 saat önce yemek yenmelidir.
 • Bol sıvı tüketilmelidir.
 • Bitkisel çay veya limonlu ılık su tüketmek gece öksürüklerini hafifletir.
 • Uyumadan önce boğaz pastili gece öksürüğünü azaltır.

Kuru Öksürük Neden Olur?

 • Nezle ve grip,
 • Farenjit
 • Astım
 • Geniz akıntısı
 • Reflü
 • Soğuk algınlığı ve gripten kaynaklanan bir viral enfeksiyon olabilir.
 • Gece vakti ortaya çıkan kuru ve balgamsız öksürüğün nedeni daha çok viral üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerji olabilir.

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

 • Sinüzit
 • Bronşit
 • Sigara kullanımı
 • Bazı akciğer hastalıkları

Sürekli Öksürük Neden Olur?

Tıbbi geçmişlerinde KOAH, astım, mevsimsel alerjiler, asit reflü hastalığı gibi kronik akciğer hastalıkları, akciğer kanseri ve tüberküloz gibi kronik enfeksiyonlar olanların yanı sıra sigara içen kişilerde kronik öksürük görülmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öksürük için kür önerilerinde bulundu. İşte o merak edilen kürler.

Soğan kürü

 • Bir soğanı 6 eşit parçaya bölün.
 • 1.5 bardak suyun içine atın ve kaynatın.
 • Karışım kaynadıktan sonra ılımaya bırakın.
 • Ilık suyu hemen içmelisiniz.

Keçiboynuzu kürü

 • 6-7 tane keçiboynuzunu hazırda bulundurun.
 • Yarım litre suyun içine keçiboynuzlarını atın.
 • Kaynamaya bırakın.
 • Ilık bir şekilde tüketin.
 • 3 gün düzenli şekilde uygulayın.

Hatmi çayı

 • Kaynamış bir bardak sıcak sütün içerisine bir tutam (4-5 gram) hatmiden ilave edilir ve karıştırılır.
 • Birkaç dakika bekledikten sonra yudum yudum içilir.
 • Günde iki kez tekrarlanabilir.
 • 6 yaşını doldurmuş çocuklarda bu uygulama yapılabilir.

Akut ve Kronik Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Kuru öksürüğe neden olan akut ve kronik öksürük nedenleri vardır. Akut öksürük nedenlerinden bazıları bahar alerjisi, bronşit, zatürre, boğmaca hastalığı ve soğuk algınlığı olarak biliniyor. Bunun yanı sıra akut sinüzit hastalarında da kuru öksürük görülüyor. Bazı kişiler için ise tahriş edici madde solunması da kuru öksürük nedenleri arasında gösteriliyor. Bunun yanı sıra kronik öksürük nedenleri de farklılık gösterir.

Bunlar sigara kullanımı, geniz akıntısı, solunum yolu alerjileri, kistik fibrozis ve akciğer kanseri olarak biliniyor. Ayrıca solunum yolu alerjileri ve astımı olan kişiler de kuru öksürük oluşma koşulları da bulunur. KOAH hastalarında ve akciğer mantar enfeksiyonları olan kişilerde kuru öksürük ortaya çıkabiliyor. Solunum yollarını döşeyen mukoza tabakasında bazı kuruluklar da öksürüklere neden olabilir. Tüberküloz hastalığı da kuru öksürük nedenleri arasında sayılır. Tüm bu nedenlere bağlı olarak kuru öksürük oluşabilir.

Çevresel tahriş edici ajanlar ve boğmaca hastalığı nedeni ile kuru öksürük meydana gelebilir. Akciğer kanseri ile kalp yetmezliği ve Akciğer kanseri de kuru öksürüğün nedenleri arasında sayılır. Kuru öksürük yaşayan kişiler sorunun tespiti için iyi bir doktora gitmeliler.

Sonrasında ise ilaç takviyesi verilir. Bakteriyel kaynaklı kuru öksürüklerde antibiyotik ilaçlardan faydalanılır. Ayrıca boğaz spreyleri, pastil ve öksürük şurupları da kullanılır. Kuru öksürüğü olan kişiler yatarken yastıklarını yükseltmeliler. Bu sayede rahat bir şekilde uyuyabilirler. Ayrıca bol bol su içerek odalar da sürekli havalandırılmalı. Havanın nemlendirilmesi için bazı hava nemlendirme cihazlarından yardım alınır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer?
Baş ağrısına ne iyi gelir? Sürekli zonklayıcı baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer?
Mide bulantısına ne iyi gelir, neden olur? Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

nakitbahisikimisli