Ordu’ya rüzgâr santrali yolda

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

EREN KOCA- Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ekonomi Gazeteciler Derneği ortaklığında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Ordu’da uygulanan projeler ele alındı. Dr. Mehmet Hilmi Güler, kentte yapımı tamamlanan, çalışmaları süren ve hayata geçirmeyi hedefledikleri projeler hakkında bilgi verdi. Güler, Ordu’da rüzgâr santrali kuracaklarını ve izinleri aldıklarını belirterek, “Güneş enerjisi ile ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Çöpten elektrik üretiyoruz” dedi. Başkan Güler, klasik belediyeciliğin dışına çıkarak, kentin gelişmesi ve yatırımların artması beş farklı şirket kurduklarını, önemli projelere imza attıklarını söyledi.

PROJELER SÜRÜYOR

Ünye limanının Karadeniz-Akdeniz yolu ile büyük bir önem taşıdığını ifade eden Başkan Güler sözlerini şöyle tamamladı:

“Stratejik olarak Ünye limanını Akdeniz ile birleştiriyoruz. Karadeniz-Akdeniz Yolu ile sekiz saatte Mersin’e inme imkânı sunuyor. Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi birçok ülkeye kıyısı olan bir iç deniz üzerinden önemli bir limana sahibiz. Bu lojistik konusunda çok önemli fikirler verebilir.”

Başkan Güler, katılımcılara yaptıkları ve yapacakları projelerden de bahsederek, hayvancılıktan tarıma, yazılımdan tekne üretimine kadar çok farklı alanlarda yeni projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. Güler, bazı projeler için diğer illerden de sipariş aldıklarının altını çizerek, fındığın yanında farklı bitki türlerinin üretimini gerçekleştirdiklerini de aktardı.

FINDIK KAPSÜLÜNDEN HAYVAN YEMİ

Başkan Güler, Ordu’nun, Türkiye fındık üretiminin yüzde 35’ini karşılarken, dünya üretiminden ise yüzde 25 pay aldığını belirtti. Güler, fındık kapsülünden hayvan yemi de yaptıklarını söyledi. Güler, Doğu Karadeniz’in ilk arkeolojik kazılarının yapıldığı 2300 yıllık antik Kurul Kalesi’nde bulunan Kibele (Kybele) heykelinin isim patentini alarak çikolata markası haline getirdiklerini de kaydetti.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA