Rusya’dan Wagner hamlesi: Ekipmanları teslim edecekler!

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Rusya’da tüm dünyanın gündemine bomba gibi düşen Wagner ayaklanması üzerine gözler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in atacağı adımlara çevrilmişti. Wagner lideri Prigojin, isyan sürerken Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya meydan okumuş, “Şoygu’yu ve Genelkurmay Başkanı’nı buraya istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız” demişti.

12

Wagner krizi ile zor günler yaşayan Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Wagner paralı savaşçılarının ya Rusya Savunma Bakanlığı ile sözleşme yapmalarını, ya istifa etmelerini ya da Belarus’a gitmelerini istemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, darbe girişimine kalkışan Wagner grubunun geri çekildikten sonra yeni bir adıma daha hazır olduğunu vurguladı.

EKİPMANLARI TESLİM EDECEKLER

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Wagner grubu ekipmanları Savunma Bakanlığı’na teslim etmeye hazırlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

KREMLİN: PRİGOJİN’İN YERİNİ BİLMİYORUZ

Kremlin’den yapılan açıklamada, Prigojin’in nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olunmadığı ifade etti. Putin yaptığı açıklamada “Ordumuz ve halkımız isyancıları yanında yer almadı” dedi.

PUTİN’DEN AÇIKLAMA: İÇ SAVAŞI DURDURDUNUZ

Putin, Kremlin’de askerlere hitap etti. İsyana karşı duran askerlere teşekkür eden Putin, isyan sırasında hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Putin, “Rusya kalkışma sırasında Ukrayna’daki operasyondan herhangi bir askeri birliği geri çekmek zorunda kalmadı. Aslında iç savaşı durdurdunuz, net ve uyumlu hareket ettiniz” dedi.

Engelsiz Yaşam İçin TIKLA

nakitbahisikimisli