‘Seçmen bilgisi’ tartışması büyüdü

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Mehtap Gökdemir- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok” açıklamasının ardından AK Parti ve CHP arasında başlayan sözlü atışma sürüyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, Kılıçdaroğlu’nun ifadesine ilişkin “YSK’nin elinde olmayan bilgilere Sayın Kılıçdaroğlu nasıl erişti? Bunu nasıl gerçekleştirdi?” açıklamasına CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan yanıt geldi. Öztrak, Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti: “YSK seçmen listelerine ilişkin ham verileri hiçbir kalite testine, bir analize tabi tutmadan partilere gönderiyor. Biz bu YSK’dan gelen ham verileri kontrol ediyoruz. İl ve ilçe örgütlerimizden gelen bilgilerle bu verilerin tutarlılığını test ediyoruz. Elimizdeki bilgilerle zenginleştiriyoruz. Ve YSK’nın yanlışlarını düzeltiyoruz. Bunun neresi siyaseten ve hukuken sorunlu? Ondan sonra da bunları alıyoruz, YSK ile paylaşıyoruz. Doğru bilgiyi YSK’ya gönderiyoruz. Ona göre YSK’da bu verileri düzeltiyor.

SOYADI OLMAYANLAR VAR

2018 yılı seçimlerinde kullanılan seçmen listelerinde tespit ettiğimiz bazı hususlar var. Sayın Ömer Çelik’e soruyorum. Diyarbakır’da 1895 yılında doğan Gülsüm Hanım’ın 24 Haziran seçimlerinde ilk kez oy kullanacakların arasında olacağını biliyor mu? YSK bize bunu bildirmiş. Yine 1895 yılında doğan Gülsüm Hanım’ın soyadı da YSK listesinde yok. Yine Sayın Çelik’e soruyoruz 1899 yılında doğan Elif Hanım’ın 119 yaşında YSK’nın ilk kez oy kullanacaklar listesine girdiğini biliyor mu, onun da soyadı yok. Ama her nasılsa o da YSK’nın ilk kez oy kullanacaklar listelerinde mevcut. Bunun gibi onlarca örnek var. Olay bu, YSK’nın listelerini almışız incelemişiz, kontrol etmişiz, hataları tespit etmişiz, YSK’yı uyarmışız. Onlar da hatalarını kabul etmiş, düzeltmişler.Sayın Çelik biz bunları YSK’ya gönderdikten sonra YSK’nın bu hataları doğruladığını ve düzelttiğini biliyor musunuz? Bunun yanı sıra dijital çağda verileri zenginleştirmek, veri analizlerini derinleştirmek, hayatın olağan akışına aykırı tutarsızlıkları tespit etmek ve verileri kullanmayı kullanıcılar için kolaylaştırmak son derece kolay. Sayın Çelik seçmen listelerindeki hataları bulup düzelttirdiğimiz için bize teşekkür edeceğine Genel Başkanımızın sözlerini çarpıtıp, yok siyaseten sorunluymuş yok hukuken sorunluymuş diye spekülasyon yapıyor.”


FAİK ÖZTRAK

Milliyet’e konuşan CHP’li yöneticiler de şu değerlendirmeleri yaptı: “YSK bir veriyi alıyor. Hiç işlemeden seçmenin verisini partilere gönderiyor.BizYSK’dan çok daha iyi analiz yapıyoruz. Bu analizler doğrultusunda seçmenlere yönelik en hızlı şekilde propaganda yapacak fırsatı buluyoruz. Sonuçta şu an Türkiye’de hane hane ziyaretler yapılıyor, nasıl yapılıyor elimizdeki bu veriler ile yapılıyor.”

ÖMER ÇELİK: İZAH ETMEK ZORUNDA

Öztrak’ın sözlerinden sonra Twitter’dan yeni açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ‘Bizim elimizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok’ demişti. Biz de Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu beyanatının hukuken ve siyaseten sorunlu olduğunu ve izah edilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

CHP Sözcüsü Sayın Faik Öztrak ise Sayın Kılıçdaroğlu’nun cümlesini izah ederken ‘YSK’dan ham verileri alıyoruz. Bunlar üzerinde çalışıyoruz, düzeltiyoruz’ demiş.

Kuşkusuz Sayın Kılıçdaroğlu’nun YSK’da olmayan verilere sahip olduklarını iddia etmesiyle, Sayın Öztrak’ın ‘YSK’dan ham verileri alıp üzerinde çalışıyoruz’ demesi aynı şey değildir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘YSK’da olmayan veriler bizde var’ demesi çok sorunlu bir ifadedir. Zira bir yanlış YSK tarafından düzeltilmişse bile sonuçta ortaya çıkan

yine bir YSK verisidir. Sayın Öztrak’ın izahatı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun sorunlu ifadesini hukuki bir çerçeveye oturmak için giriştiği tevil etme çabasıdır.” -ANKARA Milliyet

İÇİŞLERİ: KAYNAĞI AÇIKLAYIN

İçişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin açıklama yapıldı.BakanlığınTwitter hesabından“Sayın Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunuyoruz! YSK’nın elinde olmayan ancak sizin elinizde bulunduğunu söylediğiniz bilgiler hangileri ise kurumları hedef göstermek, şaibe oluşturmak ve zan altında bırakmak yerine bu bilgilerin kaynağının neresi olduğunu kamuoyuna açıklayınız. Eğer bahsettiğiniz konu, YSK’nın her yıl siyasi partilere verdiği bilgilerin partilerce tasnifi ise kamuoyunu yanılttığınız ve kurumları töhmet altında bıraktığınız için hemen özür

dileyiniz. Belirtilen hususların açıklanmaması halinde kişisel verilerin mevzuata aykırı temin edilmesinin adli bir vaka olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın açıkça fişlenmesi anlamına da geldiğinden bakanlığımızca suç duyurusunda bulunacaktır” ifadelerine yer verildi. -ANKARA Milliyet

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA

vbethttps://groups.google.com/g/extrabet-balina/c/XAR-VJebnLE