Sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planına protesto

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Gösterilere katılan çok sayıda kişi, BK hükümetine tepki gösterdi. Londra ve Kigali yönetimleri, yasadışı göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı. BK, Ruanda’ya 120 milyon pound (yaklaşık 2 milyar 525 milyon TL) vermeyi ve gönderilen kişi sayısına bağlı ek ödeme yapmayı kabul etmişti.,

Anlaşmaya insan hakları kuruluşları tepki göstermişti.

BK Yüksek Mahkemesi, yarın yapılması planlanan uçuşu engellemek için insan hakları savunucularının yaptığı ihtiyati tedbir başvurusunu üç gün önce reddetti. Bugünse Temyiz Mahkemesi’nde yapılan son itirazlar görüşülecek.

Uçakta 37 sığınmacının yer alması bekleniyordu ancak yasal engeller sebebiyle bu sayı azaldı. Reuters, sayının bir avuç kişiye düştüğünü aktardı.

Londra gönderilecek kişiler hakkında bilgi vermezken hayır kurumları, bu kişilerin arasında Afgan ve Suriyelilerin olduğunu bildirdi.

Bu plana tepki gösteren yüzlerce Manchesterlı, St. Peter’s Meydanı’nda yürüyüş düzenledi. Sığınmacılarla ilgilenen Care4Calais adlı hayır kurumundan Maddy Summerfield yaptığı konuşmada Ruanda planının “tiksindirici” olduğunu söyledi.

İnsan hakları örgütü Rapar’dan Rhetta Moran da halkı dayanışmaya çağırdı.

Batı Sussex’teki Brook House Göçmen Geri Gönderme Merkezi’ne yürüyen aktivistler de “Ruanda’ya hayır” sloganı attı. Merkezdeki sığınmacılar da aynı sloganla destek verdi.

Protestoculardan “Sizinleyiz” ve “Onları serbest bırakın” sloganları da duyuldu.

Kaynak: Independent Türkçe

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA

nakitbahisikimisli