SMA’lı İdil’e en güzel bayram hediyesi

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Çiğdem Yılmaz –Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde SMA Tip 1 hastası 18 aylık İdil Ayşe Adakan’ın tedavi giderlerinin karşılanması için başlatılan kampanya tamamlandı. Annesi Zeynep Adakan, “Kızım adına kelimelerle anlatılmayacak kadar mutluyum. Tam da bayram öncesi tamamlanması bizim için en güzel bayram hediyesi oldu. Ancak bir tarafım hala buruk. Çünkü, onlarca bebek hala kampanyasının tamamlanmasını bekliyor” dedi.

Lüleburgaz’da yaşayan ve öğretmen Zeynep Adakan ile esnaf İbrahim Adakan’ın kızları İdil Ayşe Adakan’a yaklaşık 1 yıl önce SMA Tip 1 hastalığı teşhisi konuldu. İdil Ayşe’nin tedavi ve ilaç giderlerinin karşılanması için başta Kırklareli Valiliği olmak üzere bağış kampanyası başlatıldı. Kampanyada İdil Ayşe’nin tedavi giderlerini karşılayacak olan 1 milyon 948 bin dolar para önceki gün tamamlandı. İdil Ayşe önümdeki günlerde tedavi için Amerika’ya gidecek.Kampanyası tamamlanan aile duygularını Milliyet’e anlattı.

‘Binlerce kişinin emeği’

“Kızım adına kelimelerle anlatılmayacak kadar mutluyum” diyen anne Zeynep Adakan, duygularını Milliyet’le paylaştı: “Bu kampanyanın tamamlanmasında binlerce kişinin emeği var. 5 TL, 10 TL toplayarak biz bu kampanyalar tamamlanıyor. İdil Ayşe Amerika’da tedavisini olacak bize verilen fiyat başta 2 milyon 161 dolardı daha sonra bu fiyatı 1 milyon 948 bin dolara indirdiler. Böyle olunca bizim kampanyamızın yüzde 85’i tamamlanmış oldu. İki gün önce de Edirne’de yaşayan SMA Tip-1 hastası 2.5 yaşındaki Derin Demir hayatını kaybetti. Derin için ailesi kampanya başlatmıştı. Ancak hayatını kaybedince, bizim eksik olan paramız Derin’in için olan paradan tamamlandı.

Çaresizlik zor

Açıkçası biz de böyle bir şey olmasını beklemiyorduk. Tam da bayram öncesi tamamlanması bizim için en güzel bayram hediyesi oldu. Ancak bir tarafım buruk. Çünkü, onlarca bebek hala kampanyanın tamamlanmasını bekliyor. Kampanyalar devam ederken hayatını kaybeden bebeklerimiz var. Biz SMA’lı aileler olarak bu tedavin Türkiye’de ücretsiz uygulanmasını ve her bebeğin de faydalanmasını istiyoruz. Çaresizlik çok zor, biliyorsunuz olumlu sonuç veren bir tedavi var ancak paranız yoksa tedaviden faydalanamıyorsunuz. Biz belki de diğer bebeklere göre daha şanslıydık.”

Davul- zurnalı kutlama

İdil Ayşe’nin tedavi giderlerinin karşılanacağı paranın toplandığı haberinin açıklanması üzerine kampanyaya destek verenler, İdil Ayşe, annesi Zeynep Adakan, babası İbrahim Adakan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda bir araya geldi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin de aralarında bulunduğu grup, davul- zurna eşliğinde kutlama yaptı.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA