SON DAKİKA: 20 kadının yaşadıkları şok etti! Kameranın önünde…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde adım adım bir kırılma noktası yaşanırken, gece yarısı en doğudan en güneye tüm şehirlerde sirenler çaldı. BBC Rusça, Rusya sınırındaki Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’dan Karadeniz kıyısındaki Odesa’ya kadar sirenlerin duyulduğunu bildiriyor.

Yerel medya, Harkov ve Odesa’nın yanı sıra Zaporijya, Sumi, Donetsk, Dnepropetrovsk, Poltava, Çerkasi ve Kirovohrad’da hava saldırı sirenlerinin çalındığını yazdı. Aynı dakikalarda Harkov yakınlarında çok sayıda patlama gerçekleşti.

Başkent Kiev çevresinde hezimete uğradıktan sonra Donbas’ı işgale odaklanan Rus ordusu, sokak savaşlarına sahne olan Severodonetsk kentine ulaşan tüm köprüleri yıktı. Lugansk bölge valisi Sergey Hayday, kentin dışarıyla bağlantısının kesildiğini, kente ikmal yapmanın ve sivilleri tahliye etmenin imkansız hale geldiğini söylüyor.

“Kentte bulunanlar aşırı zor koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor” diyen Hayday, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Severodonetsk’in yüzde 80’ine yakınının Rusların kontrolünde olduğunu ancak işgalcilerin kenti ablukaya alamadıklarını belirtmişti.

Rus yanlısı ayrılıkçı Donbas bölgesinin ordu sözcüsü Eduard Basurin, Severodonetsk’teki Ukraynalı askerleri tehdit ederek “Ya teslim olun ya da ölün” dedi.

Halihazırda kilit şehir Severodonetsk’e Ukrayna ordusunun sınırlı bir askeri erişimi bulunuyor.

Dört ay önce 100 bin kişinin yaşadığı Severodonetsk’te sokak savaşları haftalardır sürüyordu.

Severodonetsk ve kardeş şehri Lisiçansk, Rus ayrılıkçıların bulunduğu Luhansk bölgesinde, Ukraynalı güçlerin kontrolünde kalan son iki yerdi. İki kentte yaklaşık 15 bin sivilin kaldığı tahmin ediliyor.

AĞIR SİLAHLAR BEKLENİYOR

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ise, Donbas’taki savaşın ‘korkunç’ bir can kaybına yol açtığını kaydediyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, geçen hafta savaşta her gün yaklaşık 100 askerlerini kaybettiklerini ve günde ortalama 500 askerin de yaralandığını aktarmıştı.

Ukraynalı yetkililer ayrıca Batı’nın ülkeye gönderme sözü verdiği silahların zamanında ulaşmadığını dile getiriyor. BBC’ye konuşan Ukrayna Savunma Bakanlığı danışmanı Yuri Sak, “Söz verilen ağır silahlar ulaşmış olsaydı kenti daha etkili savunabilirdik” dedi.

Rusya’nın mühimmat avantajının ‘ezici’ olduğunu ifade eden Sak, Rusların günde ortalama 50 bin atış yaptıklarını söyledi. ABD, İngiltere ve Almanya, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’ya uzun menzilli füze göndereceklerini açıklamıştı.

YASAK KELİMELER

Donbas’taki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Moskova’nın desteklediği Rus yanlısı ayrılıkçılar 2014’te silahlı isyana girişti. Ayrılıkçılar, iki bölgede de toprak elde edip kağıt üstünde bağımsızlık ilan etti.

Rus lider Vladimir Putin, Ukrayna’yı işgale girişmeden iki gün önce Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlıklarını tanıdıklarını duyurdu.

Ukrayna işgalinde binlerce askeri öldürülen, albay ve üstü rütbelerindeki kaybı 60’ı aşan Rusya’da ‘savaş’, ‘işgal’, ‘istila’ ya da ‘saldırı’ gibi kelimeleri kullanmak yasak.

Kremlin ve medyası, Ukrayna işgalini ‘özel askeri operasyon’ olarak adlandırıyor ve resmi açıklamalar dışında sosyal medyada herhangi bir haber paylaşmak 15 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

SORMORSKY POLİS MERKEZİNİN KAMERALARI KAYITTAYDI

İşgalin ilk haftalarında Putin’in memleketi St. Petersburg dahil Rusya’nın neredeyse her kentinde savaş karşıtları sokağa döküldü. İşgali protesto eden binlerce insan gözaltına alınırken, Moskova’nın doğusundaki Nizhny Novgorod’daki skandal üç ay sonra ortaya çıktı.

Nizhny Novgorod polisi, Ukrayna işgalini protesto için yürüyen kalabalıktan yüzlerce insanı araçlara bindirip Sormovsky polis merkezine taşıdı.

Polis merkezinde yaşları 18 ila 27 arasında değişen 20 kadına kameralar önünde soyunmaları emredildi. Kadın polisler tarafından uygulanan emir sırasında kapılar açıktı.

Göstericilerin avukatı Olimpiada Usanova, bazıları öğrenci olan kadın göstericilerin önce beş kez çıplak halde ve çömelmeleri istenerek arandığını söylüyor. Peşinden kapatıldıkları hücrede güvenlik kamerasının önünde bir kez daha soyunmaya zorlandılar.

Aşağılayıcı uygulama bir sonraki gün de sürdü. Mart ayında gerçekleşen skandal, mağdurların şikayetlerini haberleştiren cherta.media sayesinde ancak Haziran ayında gün yüzüne çıkabildi.

Mahkemeye başvuranlardan biri, 18 yaşındaki öğrenci Ekaterina Devyatkina. Polis merkezinde çok yavaş ve alaycı bir şekilde üstlerinin arandığını belirten Devyatkina, bir kadın memur tarafından iç çamaşırını da çıkarmasının emredildiğini aktarıyor.

22 yaşındaki Yevgeniya ise çırılçıplak soyunma emrinden önce gözaltındaki kadınlara ‘tavşan’ ve ‘yavru kedi’ gibi kelimelerle hitap edildiğini anlatıyor.

Nizhny Novgorod sakinlerinden Zemfira Suleimanova, Taisiya Kudelkina, Natalya Nevar ve Irina M, gözaltına alınan kadınlardan bazıları.

Polis merkezindeki skandalın ardından mağdurlar protestoya katıldıkları için 260’şar dolar para cezası ödediler. Halihazırda görülen davada ise kadınlardan her biri 2’şer bin dolar tazminat talep ediyor.

Rusya’da yapılan anketlere göre, nüfusun yüzde 80’i Ukrayna’nın işgal edilmesine destek veriyor. Ancak anketlerin ne kadar güvenilir olduğu şüpheli. Çünkü Rusya gibi ülkelerde insanlar anketlerde gerçek düşüncelerini söylemekten korkuyor.

ABD askerleri adaya çıkarma yaptı!
Rusya yüzlerce sivili ‘misket bombaları da kullanarak öldürdü’
300 paralı asker öldü, yalnızca biri kurtulabildi

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA