SON DAKİKA: 45 yaş üstü gönüllüler cephede! Giydikleri şok etti: Sovyet iç çamaşırları

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

BBC Rusça’nın haberi “Her hafta Moskova tarafından gönüllü olarak adlandırılan yüzlerce silahlı erkek Rusya tarafından Ukrayna’ya gönderiliyor” cümlesiyle başlıyor. Dmitry adlı bir gönüllü asker, Nisan ayında bir asker alma merkezine çağrıldığını ve gönüllü olarak Ukrayna’ya gitmesinin teklif edildiğini söylüyor. Önerilen şartlar basitti: 130 bin ruble (2 bin 333 dolar) maaş, yemek, üniforma ve seyahat Rus ordusuna ait.

BBC tarafından adı güvenlik gerekçesiyle Dmitry olarak değiştirilen asker, 2000’lerin başında Çeçenistan’da savaşıp geri döndükten sonra gönüllü olması için en az üç ya da dört kez davet edildiğini ve her seferinde ‘ret’ yanıtı verdiğini anlatıyor. Ancak yarı zamanlı çalıştığı işini kaybetmesi üzerine Ukrayna’ya gitmeye mecbur kaldığını aktarıyor.

Ukrayna’nın işgaline katılmak isteyen Rus gönüllülerin önünde üç seçenek bulunuyor. Birincisi Rusya Savunma Bakanlığı’yla imzalanan kısa dönemli sözleşmeler. İkincisi, Çeçenistan’a gidip oradaki Rus muhafızlarla üç aylık sözleşme imzalamak. Sonuncusu ise, Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgale girişmeden iki gün önce bağımsızlıklarını tanıdığı kağıt üstündeki Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile sözleşme yapmak.

BBC, Putin’in kuklası Donest ve Lugansk yönetimleriyle sözleşme imzalamanın nadiren tercih edildiğini, çünkü gönüllü askerlere verilen maaşın Rusya’dakinden daha düşük olduğunu kaydediyor.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAKİ İLANLAR

Rus tanklarının Ukrayna’ya saldırmasından yalnızca bir hafta sonra Rusya Savunma Bakanlığı popüler iş arama sitesi HeadHunter gibi yerlerde binlerce ilan yayınladı. Ayrıca Rus şehirlerinin girişlerinde ve toplu taşıma araçlarında Rus ordusuyla kısa vadeli sözleşme imzalamayı teklif eden duyurular vardı.

SOVYET İÇ ÇAMAŞIRLARI

Dmitry, anlatıyor: “Peki, ben gittim. Sağlık kontrolü yapmak istemediler, kabul ettim. Birkaç gün içinde herkesi topladılar ve gece bir birliğe götürüldük. Sabah olduğunda içerisinde bere ve bir üniformanın olduğu spor çantası verdiler. Bir havlu, bir kalıp sabun ve Sovyet iç çamaşırları. Benim mührüm 1960’tı.”

CANLI TANK GÖRMEDİLER

Gönüllülere verilen silahların iyi durumda olduğunu belirten Dmitry, eğitim sahasında ise tam bir keşmekeş yaşandığını söylüyor. Taktik eğitimi almadıklarını, askerlerin bir araya toplanmadığını görünce büyük şoka uğradığını aktarıyor: “Bazı gönüllü askerler makineli tüfeği elinde tutamadı, canlı tank görmediler ve birkaç gün içinde savaşa gönderildiler.”

ORTALAMA MAAŞIN BEŞ KATI: 3 BİN 600 DOLAR!

Rusya’nın birçok bölgesinde gönüllü askerlik, para kazanmanın neredeyse tek yolu. Tataristan’a bağlı Nizhnekamsk (Tübenkama) gibi şehirlerde Ukrayna’ya savaşmaya gitmeyi kabul edenlere ayda 200 bin ruble (Yaklaşık 3 bin 600 dolar) para yardımı sözü veriliyor. BBC, söz konusu paranın başkent Moskova’nın doğusunda yer alan Nizhnekamsk şehrindeki ortalama bir maaşın beş katı olduğunu belirtiyor. Ukrayna’ya düşmanlık beslemeyenler bile, yüksek maaş nedeniyle gönüllü savaşmak için askerlik şubesinin önünde kuyruğa giriyor.

ÇOĞU 45 YAŞ ÜSTÜYDÜ

Dmitry, Ukrayna’nın doğu sınırına yakın konumdaki Rostov’da toplandıklarında gönüllü askerlerin çoğunun 45 yaş üstü olduğunu söylüyor. Dahası, bazılarının sağlık sorunları vardı: “Elbette emeklileri anlıyorum, vatanseverlik için oradalardı. Ancak birçoğunun göbeği vardı, yarısı gözlük takıyordu. Toplanma merkezine gelen herkese baktım ve bunun tek yön bir bilet olduğunu fark ettim.”

Üç günün ardından evine dönmeye karar verdiğini belirten Dmitry, henüz hiçbir sözleşme imzalamadığını hatırlatıyor: “Atış için sıraya girdiğimizde basitçe reddettim. Benimle birlikte beş kişi daha başarısız oldu.”

BİR GÜN SONRA UKRAYNA’YA

Rostov’da toplanan gönüllü askerlerin bir gün sonra Ukrayna’ya yollandığını dile getiren Dmitry, söz konusu yaşlı erkeklerin İzyum’daki çatışmalara katıldığı bilgisini veriyor: “İçlerinden birisiyle irtibat halindeyim. Bir ay Ukrayna’da kaldı, yaralandı, geri döndü. Güçlükle hayatta kaldığını söylüyor. Grozni’den gelen diğer gönüllüler yardım etmiş, yarasını sarmışlar. Yoksa kan kaybıdan ölebilirdi.”

ASLINDA GİZLİ BELGE OLMAYAN BELGELER

Yine güvenlik nedeniyle ismi Aleksey olarak değiştirilen bir başka gönüllü ise, Ukrayna’yı işgale nasıl hazırlandıklarını anlatıyor: “Bize gizli belgeler gösterildi. Rusya ve Donbas’a bir saldırı hazırlığından söz ettiler. Putin Ukrayna’yı işgale girişmeseydi, şehirlerimiz yanacaktı.”

Rus gazeteci, Nobel madalyasını 103,5 milyon dolara sattı

Aleksey’in dile getirdiği gizli belge, yüksek ihtimal Rusya Savunma Bakanlığı’nın Mart ayında yayımladığı Ukrayna Ulusal Muhafızları’na ait altı sayfalık emirler. Söz konusu belgenin gerçekliği hiçbir zaman doğrulanamadı, Ukrayna Ulusal Muhafızları Polonya sınırına yakın bir üste gerçekleşecek tatbikata atıfta bulunuyordu. Belgede Rusya veya Donbas’a bir saldırıdan bahsedilmiyordu ancak bu Kremlin’in medyası tarafından haberlerde sıklıkla yer verilmesine engel olmadı.

AFGANİSTAN’A GÖNDERİLENLERE EN AZ 4 AY EĞİTİM VERİLMİŞTİ

48 yaşındaki Aleksey, sayısı 200’ü bulan diğer gönüllü arkadaşlarıyla birlikte 10 gün eğitim alarak Ukrayna’ya sevk edilmiş. BBC Rusça, Sovyetler Birliği’nin işgal ettiği Afganistan’a gönderdiği askerlere 4 ila 6 ay boyunca eğitim verdiğini hatırlatıyor.

‘SURİYE UKRAYNA’DA OLANLARIN YANINA BİLE YAKLAŞAMAZ’

Lugansk’a yollanan yaşlı asker Aleksey, “Biz geldiğimizde cehennemdi, gerçek bir cehennem. Taburda Suriye’de savaşmış kişiler vardı. Onlar Suriye’nin Ukrayna’da olanların yanına bile yaklaşamayacağını söyledi” deyip ekliyor:

“Ruzbizhne’nin ele geçirilmesi sırasında yaralandım. Ukraynalılar elbette daha iyi teknolojiye sahipler. Ateş altındaydık, bir helikopter üstümüzde uçuyordu. Mevzi değiştirmek için koştuk ve helikopter peşimizden geldi. Sonra ilk kez şok oldum.

ORMANIN İÇİNE ÇEKİLEN KÖYLÜLER

Severodonetsk yolundaki küçük köyleri temizlemek en zoruydu. Köye neredeyse hiç çatışma olmadan girdik, hatta köylüler sevindiler bile. Ukraynalılar ormanın içlerine çekildiler. Ama sonra başladı. Mayınlar ve çoklu roket atarlarla yakıldık. Gerçekten korkutucuydu. Köyde halen bazı insanlar vardı, çoğu büyükbaba ve büyükanne. Bir eve girip onlara ‘Buradan gidin, ateş altındasınız’ dedim. Bana yanıt verdiler: ‘Neden gidelim?’ Tüm hayatlarını bu köyde yaşadılar. Sonra bir mayın bu eve uçtu ve havaya uçtular.”

Aleksey, yaralandıktan sonra Rusya’ya geri döndü ve St. Petersburg’daki bir hastanede tedavi görüyor.

GÖNÜLLÜLER EN ÖN CEPHEDE

BBC Rusça, kısa süreli sözleşme imzalayan gönüllü askerlerin Putin’in şöhretli paralı askerleri Wagner Grubu’yla birlikte halihazırda Ukrayna’daki ön cephelerde çarpıştığını kaydediyor.

Dördüncü ayını doldurmak üzere olan Ukrayna işgalinde binlerce Rus askeri öldürüldü. Sekiz general ve onlarca albayın Ukrayna’dan canlı dönemediği biliniyor. Bir araştırma, Rus ordusunun her beş kaybından birinin subay olduğunu ortaya koydu.

RUS MEDYASI MAYIS AYINA KADAR GÖRMEDİ

BBC, şimdiye kadar açık kaynaklardan Ukrayna’da 155 Rus gönüllü askerin öldürüldüğünü tespit ettiğini bildiriyor. Son haftalarda resmi belgelere göre ölen gönüllülerin sayısı arttı, her hafta 40 Rus gönüllü Ukrayna’da öldürülüyor. Ölen gönüllülerin yüzde 57’si 40 yaş üstü.

‘İşgal’, ‘saldırı’, ‘istila’ ve ‘savaş’ gibi kelimeleri kullanması yasak olan Rus medyası, Mayıs ayına kadar Ukrayna’da ölen gönüllülerin haberlerine hiç yer vermedi. Rus lider Vladimir Putin, Ukrayna’nın işgaline ‘özel askeri operasyon’ adını taktı ve tüm ülkede bu tanımın dışında başka bir ifade kullanmak, 15 yıla kadar hapis cezasıyla yüzleşmeye yol açabilir.

Rusya’nın gözü döndü!
Rus savaş gemisi ‘yakalandı!’
‘Kirazla zehirledi’

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA