SON DAKİKA: 5. İslami Dayanışma Oyunları başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yaptı…

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu, tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı. Konya’da 09-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek oyunlara56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcuyarışacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DEKLARASYONUYLA OYUNLAR RESMİ OLARAK BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklarasyonuyla yarışlar resmi olarak başladı. Erdoğan, ”5. İslami Dayanışma spor faaliyetlerini başlatıyorum. Tüm emeği geçenleri, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış töreninde bir konuşma yaptı. Bakan Kasapoğlu, 56 ülkeden 4 binden fazla sporcu ve binlerce sporseverin oyunlara katıldığını belirtti. Kasapoğlu, ”Sporun başkenti olarak sporun evrensel mesajını, Konya’dan tüm dünyaya güçlü bir şekilde haykıracağız. İnşallah hep birlikte şehrimize, Türkiye’mize yaraşır, tüm İslam alemine layık bir şekilde mükemmel bir organizasyonu gerçekleştireceğiz. Biliyoruz ki uluslararası spor organizasyonlarının sadece bir sportif etkinlik olmaktan öte, anlamı var. Sporun birleştirici gücü böylesine organizasyonlarda çok daha farklı bir şekilde meydana çıkıyor. Ülkelerimiz arasındaki bağın, ülkelerimiz arasındaki gelişmesine vesile oluyor. Zira bugün yeryüzü barışa ve esenliğe birbirinin hukukunu korumaya hazır” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, ülke olarak son 20 yılda sportif başarıların ve madalyaların artmasından dolayı Türkiye’nin her alanda tüm branşlar için talep edilen bir spor ülkesi haline geldiğini kaydetti.

“İSLAM ÜLKELERİN DAYANIŞMASI ADINA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAKTADIR”

İslami İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, ”İslam ülkelerinin dayanışması ve bir araya gelmesi, insanların tanışması ve kaynaşması adına bu tür organizasyonlar önemli rol oynamaktadır. Yine aynı şekilde İslam İşbirliği Örgütü üye ülkelerinin gençliği ve sporun ilerlemesine olan bağlılığının bir kanıtı olarak, aynı zamanda çok kültürlülüğü ve kültürler arası diyalogu güçlendirmeye ve İslami coğrafyadaki insanları bir araya getirmek ve İslami değerleri pekiştirmek adına önemli bir adım atmış olduk. Burada 4 bin sporcuyu bir araya getiren Türkiye’yi tebrik ediyor ve İslami dayanışmanın somut bir örneği olması nedeniyle dünyanın en önemli spor etkinlikleri arasında sayıla bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum” dedi.

EL-FAYSAL: İSLAM’DAN DAHA YÜCE BİR DİN YOKTUR

Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ise yaptığı konuşmada, ”Bugün bu önemli toplantıda tek bir bayrak altında, daimi kardeşlik, büyük bir hedef etrafında buluşuyoruz. Çünkü İslam’dan daha yüce ve daha barıştan daha güzel bir din yoktur. Çünkü İslam ilk yıllarından itibaren spora özendirmiş, yüzmeye, atıcılığa ve at biniciliğine, insanları desteklemiş ve onları bu sporları yapmalarına bir şekilde rehberlik etmiştir” diye konuştu.

el-Faysal, Türkiye’nin önemli bir adım attığını belirterek, ”İslami İş Birliği örgütünün desteğiyle ve ona tabi olan müesseselerinde katılımıyla önemli organizasyonlara imza attık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin de amacı netti. Değeri yüksek ve kardeşlik durumunu destekleyen önemli bir adım atmıştır. Bugün 5’incisi düzenlenen ve 24 farklı branşta olimpiyat oyuncularının da katılımıyla düzenlenen bu buluşmada 54 ülkeden kadın ve erkek sporcular yarışacaktır. Bu büyük buluşmaya katılan her sporcu gerçek rekabetin temiz yüzünü ve sahip olduğu büyük spor değerlerini ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.


LİDERLER, AÇILIŞ SERENOMİSİNE KATILDI

Konya Büyükşehir Stadı’nda düzenlenen açılış seremonisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye,Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman,Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor BakanıPrens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik BakanıAbdulrahman Al Mutairi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ilediğer katılımcı ülkelerin temsilcileri ve büyükelçileri ile spor severler katıldı.

GÖRSEL ŞÖLENSUNULDU

Seremonimi de dansçılar ‘5’inci İslami Dayanışma Oyunları’ logosunun koreografisini sergileyecek. Oyunlara özel, lale biçiminde tasarlanmış olan logo aynı zamanda 21 sayısını içinde barındırıyor ve bu oyunların asıl yapılması gereken yıl olan 2021’i simgeliyor. Logo aynı zamanda Arapça ‘kardeş’anlamına gelenkelimeyer alıyor.

TÜRKİYE’NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ TANITILDI

TörendeEfesten Zeugmaya, Göbeklitepeden Ayasofyaya Türkiye coğrafyasında buluşan kültürel zenginliklerin tanıtıldığı video yayınladı. Ardından milli marş eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Organizasyona katılan gönüllüler ile oyunlara katılan ülkelerin sporcuları geçit töreni düzenledi.

5. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI’NA KATILAN ÜLKELERİN LİDERİYLE BULUŞTU

​Türkiye’nin ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşiyor. Mersin’deki Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini ilk görev yerine uğurlama törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde helikopterle Konya’ya geldi.

‘Abdülhamid Han’ Mavi Vatan yolcusu!

Erdoğan, oyunların açılış öncesi Selçuklu Kongre Merkezi’nde törene davetli olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabisten Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik Bakanı Abdulrahman Al Mutairi ile diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri ve büyükelçilerle yemekte buluştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreni sonrası 5. İslami Dayanışma Oyunları için Konya’ya gelen Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ve Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile ayrı ayrı görüştü. Erdoğan, ikili görüşmelerin ardından Konya’dan ayrıldı.


Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA