Son dakika… Dolmabahçe’den dünyaya müjde! Tahıl koridoru için imzalar atıldı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Dolmabahçe Ofisi’nde, Ukrayna ve Rusya arasında birazdan ‘Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ imzalandı. İmza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de katıldı.

Anlaşmaya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov imzalarını attı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GEMİ TRAFİĞİ İLE KARADENİZ’DEN DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNE YENİ BİR NEFES BORUSU AÇMIŞ OLACAĞIZ

Küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak girişime vesile olmaktan dolayı büyük bir gurur duyduklarını belirten Erdoğan, “Bugün mutabakata varılan metinle Afrika’dan Ortadoğu’ya, Amerika’dan Asya’ya tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına birlikte katık sağlayacağız. Tarım ve gıda ürünlerinde dünya arz güvenliği temini pek çok bakımdan önemli. Bu adımla yaşanan sıcak hava dalgası ve kuraklığı sebep olacağı verim kaybının yol açacağı muhtemel ilave fiyat artışlarının önüne geçilecektir. Küresel sorun haline gelen gıda enflasyonunun kontrolüne yardımcı olacaktır. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz üzerinden ihracı için Ukrayna ve Rusya makamları ile ve BM yetkilileri ile yoğun bir süreç yürüttük. Rus ve Ukrayna mevkidaşlarımızla temas halinde olduk. Her iki ülkenin bu hassas süreç ile ilgili beklenti ve endişelerinin giderilmesi için kapsamlı müzakereler gerçekleştirdik. BM Genel Sekreteri Sayın Guterres ve ekibinin ilk taslağını hazırladıkları plana verdikleri katkılar takdire şayan. Sayın Putin ve Sayın Zelensky’e sergiledikleri liderlikten dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“DENETİM İSTANBUL’DA KURULACAK MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Karadeniz’de gemi trafiğinin önümüzdeki günlerde başlayacağını vurgulayan Erdoğan, “Gemi trafiği ile Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız. Gemilerin çıkışından intikaline kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi. Bu planın icrası ve denetimi İstanbul’da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirilecek. Planın başarı ile uygulanmasında uluslararası toplumun desteği büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna arasında 4 ay önce İstanbul’da gerçekleştirilen müzakereleri hatırlatan Erdoğan, “Ev sahipliğimizde yapılan müzakerelerde mesafe kat etmiş, savaşın sona ereceğine dair ümitler yeşermişti. Maalesef o toplantı sonrası meydana gelen gelişmeler çatışmaları körükledi. Başından beri bu savaşın kazananı olmayacağını, sadece tarafların değil tüm dünyanın kayba uğrayacağını ifade ediyoruz. Yaklaşık 5 aydır aralıksız devam eden çatışmalar ve bunun küresel etkileri ne yazık ki bu öngörümüzü doğruluyor. Silahların susması uzadıkça ekonomik maliyetlerin yanı sıra insani kayıplar da artıyor. Savaş sadece tarafları sadece bölge ülkelerini değil dünyanın en ücra köşesindekiler dahil tüm insanları olumsuz etkiliyor. Bu gidişatın mukadder olmadığına da inanıyoruz. Masumların hayatına mal olan bu çatışmaların biran önce sona ermesini arzu ediyoruz. Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağı hepimizin malumudur. Bugün Rusya ve Ukrayna tarafı ile İstanbul’da atmakta olduğumuz bu müşterek adımın barışa yönelik umutları canlandıracak yeni bir dönüm noktası olmasını canı gönülden diliyorum. Arazideki gelişmeler ne yönde seyrederse seyretsin savaş nihayetinde müzakere masasında sonlanacaktır. Tesis ettiğimiz bu dostane ve barışçıl atmosferin savaşın sonlandırılmasına yönelik adımlara tahvil edilmesi, tüm insanlığın yararınadır. Medeniyet anlayışımızın bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle hareke etmeyi sürdüreceğiz. Bölgemizde sulh hakim olana kadar komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ANLAŞMA ERDOĞAN’IN ISRARLI ÇABALARIYLA OLDU”

İmza töreninde konuşan Guterres de, “Bugün Karadeniz’de bir umut ışığı var. Dünyanın en çok ihtiyacı dönemde geliyor. Şu anda bunun olmasını sağlayan bütün taraflara teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’ne Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ederim, bu süreç sizin ısrarınızla oldu. Herkesin faydası olacak bu girişimin önünü açtınız, bu dünyanın her kesimine odaklanıyor. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması dünya için imzalanıyor Rusya ve Ukrayna temsilcilerine tüm engelleri aştınız ve yeni bir girişimin önünü açtınız. Bu herkesin çıkarına olacaktır.

Bu anlaşma aslında dünya için imzalanıyor. Küresel gıda ağındaki açığın azalması sağlanacak, gıda fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Türkiye hükümetine güveniyoruz. Hükümet buradaki kritik rolünü sürdürmeli. Çabamızı artırıyoruz ki BM sözünü tutabilsin. ” dedi.

Guterres sözlerini şöyle tamamladı;Küresel dünya gıda krizinin çözümü için dünyanın buna ihtiyacı var ve Türkiye’nin burada kritik bir önemi var. Karadeniz’deki geçişin sağlanması için bugün buradayız. İki tarafın da bu kanlı çatışmaya girdiği noktada artık sona gelinmesi gerektiğini düşünüyorum. Karadeniz’deki bu umut ışığı çok parlak, bu umut ışığı insanların çektiğini sorunların sonuna gelinmesini sağlasın.

İstanbul’da ‘tahıl koridoru’ imzası! Guterres: Erdoğan’ın ısrarlı çabalarıyla oldu

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜRLER

Anlaşmayı memnuniyetle karşılayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Türkiye’den limanlarımızdaki ablukanın kaldırılması ile ilgili haberler alacağız.” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin ortaya koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İstanbul’da 41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel üretim ve tedarik sistemlerinde yaşanan sıkıntılar Türkiye’nin ekonomi programının doğruluğunu teyit etti. Birazdan Dolmabahçe’de BM Genel Sekreteri’nin de katılımıyla Rusya-Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla birlikte tarım koridoruyla alakalı sıkıntıları aşarak imzalar atılacak. Bu imzalarla birlikte dünyaya müjdeyi vereceğiz” demişti.

Putin’in kırmızı halıda şok görüntüsü! Uçaktan indiği gibi…
ABD: Rusya, Ukrayna’nın bazı topraklarını ‘Kırım yöntemiyle’ ilhaka hazırlanıyor
‘Rusya, hava savunma füzelerinin kullanımını artırdı’

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA

nakitbahisikimisli