SON DAKİKA HAVA DURUMU: İstanbul’da yarın havalar nasıl oalcak, yağmur ne zaman başlıyor?

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamayla İstanbul genelinde etkili olması beklenen yağış konusunda uyarıda bulumuştu.

ORHAN ŞEN BÖLGELERİ AÇIKLADI

Prof. Dr. Orhan Şen’in bugün beklenen yağışlarla ilgili sabah saatlerinde sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı. Şen’in açıklamaları şöyle; Bugün Marmara’nın doğusu, Akdeniz’in iç kesimleri Batı Karadeniz ve doğu karadenizde yağmur var. İstanbul’un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak çevrelerinde çok kuvvetli yağış görünüyor.

Yağışlar öğleden önce İstanbul’un Anadolu yakasının doğusunda ve özellikle Şile, Ağva, Kefken arasında şiddetli olacağı görülüyor.

Öğlen ve sonrası şiddetli kısım doğuya kayacak ve Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak da etkili olacak, akşam bölgeyi terk edecek.

Şile’nin Çayırbaşi semti Ağva’nın iki dere arası kalan bölgeleri risk altında Ağva’dan sonra Kefkene kadar olan kesimde taşkın ve su baskını olasılığı yüksek. İstanbul’un Avrupa yakasında yağış var ama kuvvetli değil.

AFAD’DAN SMS İLE UYARI

Bir uyarı da AFAD’dan geldi. Cep telefonlarına gönderilen SMS’te “İstanbul’da Perşembe ilk saatlerden itibaren çok kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, yıldırım, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olun” denildi.

İSTANBUL İÇİN “TURUNCU” KODLU UYARI

İstanbul Valiliği de Meteorolojik verileri paylaştı. “Turuncu” kodlu uyarı yapılan kent için Valilikten şu açıklama yapıldı;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Yapılan son değerlendirmelere göre; 11 Ağustos 2022 Perşembe sabah ilk saatlerden itibaren Marmara’nın doğusunda görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, İstanbul ve Yalova çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), İstanbul’un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) ve yer yer şiddetli (75 kg/m2 ve üzeri) olması bekleniyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyılarda hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteo Uyarı Rengi (11 Ağustos 2022 Perşembe)

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, “Sevgili İstanbullular, Perşembe sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli, Anadolu Yakasında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Ani sel ve su baskınına karşı dikkatli ve tedbirli olalım.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yağmur İstanbul’un doğusuna doğru kaymış durumda ve şu an itibariyle Kocaeli ve Sakarya hattında daha etkili olacağı öngörüsü var. Saat 15.00’e kadar İstanbul’da bu ihtimalin kapsamında, ama daha çok doğu ilçelerimizde, yani Şile, Pendik, Kartal, Tuzla hattında etkili olacağı öngörülüyor” dedi.

EKREM İMAMOĞLU: KURUMUMUZ TEYAKKUZDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da etkili olması beklenen yağışla ilgili Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) açıklamalarda bulundu. İstanbul’da bugün beklenen yağmurun tahmin edilen ölçüde etkili olmadığını belirten İmamoğlu, “Süreç devam ediyor. Bu konuda hem AFAD’ın hem AKOM olarak bizlerin yaptığı yağmur uyarısıyla beraber kurumumuz, bu hafta başından beri teyakkuzda, süreçle ilgili tedbirlerini rutinin dışına çıkartarak arttırmış durumda ve yoğun bir çalışma içerisinde. Şu anda bütün ilgili kurumlarımızın yöneticileri burada. Kontrolü buradan yürütüyoruz. İstanbul genelinde, şu anda tümüyle hazır olan 4 bin 625 personelimiz sahada. Bin 831 araç-ekipmanla birlikte de vatandaşlarımızın yaşayacağı zorluklara karşı hazırlıklarını yapmış bir biçimde bu sağanak yağışa karşı müdahaleyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Dün İstanbul’da sağanak yağış nedeniyle kısa sürede bazı cadde ve yollar göle dönmüştü. Yağış nedeniyle D-100 kara yolunda da trafik yoğunluğu oluşmuştu

“YAĞIŞ İSTANBUL’UN DOĞUSUNA KAYDI”

Ekrem İmamoğlu, “Bugün sabah itibarıyla, İstanbul boğaz hattında yoğun bir yağış bekleniyordu ama henüz öyle bir yağış olmadı, gerçekleşmedi. Meteoroloji uzmanı arkadaşlarımızın burada bize aktardıkları bilgiler ışığında, yağmur İstanbul’un doğusuna doğru kaymış durumda ve şu an itibariyle Kocaeli ve Sakarya hattında daha etkili olacağı öngörüsü var. Saat 15.00’e kadar İstanbul da bu ihtimalin kapsamında, ama daha çok doğu ilçelerimizde, yani Şile, Pendik, Kartal, Tuzla hattında daha etkili olacağı öngörülüyor” diye konuştu.

“ALTYAPIYLA İLGİLİ SORUNUN CİDDİ KISMINI ÇÖZDÜK”

Afet süreçlerinde, geçmişteki bazı ihmaller yüzünden sorunlar yaşandığını öne süren İmamoğlu, “Ama iddiayla ifade etmeliyim ki; biz, 2,5 yıla yakındır İstanbul’da hem İSKİ’yi hem Altyapı ve Yol Bakım, Fen İşleri gibi birimlerimizle beraber, İstanbul’un altyapıyla ilgili sorunun ciddi bir kısmını çözmüşüz diyebilirim. Ama yatırımlarımız devam ediyor. Yaklaşık 11 milyarın üzerine çıkmış bir yatırım yaptığımızın İstanbullular tarafından bilinmesini istiyorum. Ancak sağanak yağışların olduğu, anlık düşüşlerin olduğu noktalarda, yaptığınız yatırım ya da oradaki altyapının dahi iyi olması buna tam yeterli olamayabiliyor” ifadelerini kullandı.

“ATIKLAR YAĞMUR KANALLARI VE MAZGALLARA ATILIYOR”

Yaşanan afetlerde, İstanbul için çalışan on binlerce personelin ve ilçe belediyelerin gayretlerinin değerli olduğunun altını çizen İBB Başkanı İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak, bu tür olaylarda dikkat edilmesi gereken başka unsurları da vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz. İstanbul’da yağmur kanalları, mazgallar ya da kontrol kuleleri diye tariflendirdiğimiz altyapıyla ilgili kontrol hatlarımızın sayısı milyonlarca dersek yanlış olmaz. İstanbul, koca bir coğrafya ve dünyanın en önemli metropollerinden birisi. Burada şunu ifade etmek isterim: Bu, büyük bir hassasiyet gerektiriyor. Özellikle bazen bazı atıkların bu kanallara bırakıldığını tespit ediyoruz, cezalar yazıyoruz. Bu cezalar birkaç türlü de olabiliyor. Bu tür tehditleri taşıdığı için de daha üst seviyede cezalara bunu taşıyabiliyoruz. Ancak, cezayla bunu gidermek mümkün değil. Bu duyarlılığa bütün kurum, kuruluş ve şahısları bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Bütün vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyetle bize ihbar etmelerini de diliyorum. Örneğin; beton mikserlerini yıkayarak, kendi betonunu bir mazgala bırakması bir ilçe belediyesinin kanalını tıkayabiliyor ve onun yetki sınırları içerisinde olan bir alanı su basabiliyor. Dolayısıyla bunların yapılmaması değerli. Bu beton mikseri meselesi, bir basit mesele gibi gözüküyor ama bedeli çok ağır olabiliyor. Arka planda bir evi su basabiliyor. Allah korusun başka hususlara kadar gidebilir. Bunun gibi çevreye zarar verici atıkları lütfen hiç kimsenin bu tür yağmur kanallarına bırakmamasını, özenle davranmasını bütün vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.”

13 İLE SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 7 ile sarı kodlu uyarı verilirken 6 bölgeye de turuncu kodlu uyarıda bulundu. İşte iller…

 • Sarı uyarı – Afyonkarahisar
 • Sarı uyarı – Antalya
 • Sarı uyarı – Burdur
 • Sarı uyarı – Denizli
 • Turuncu uyarı – Isparta
 • Turuncu uyarı – İstanbul
 • Turuncu uyarı – Kocaeli
 • Sarı uyarı – Muğla
 • Turuncu uyarı – Sakarya
 • Turuncu uyarı – Zonguldak
 • Sarı uyarı – Bartın
 • Sarı uyarı – Yalova
 • Turuncu uyarı – Düzce
AKOM’dan İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Dün Esenyurt ve Beylikdüzü’nde aniden bastıran sağanak nedeniyle bazı alt geçitler suyla dolmuştu. Yine bazı sokak ve caddelerde rögarlar taşmıştı. Yağış sürücü ve vatandaşlara zor anlar yaşatmıştı.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA