SON DAKİKA: NATO duyurdu! ‘Müdahaleye hazırız’

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Balkanlarda bir kez daha gerilim arttı, Kosova hükümetinin Sırbistan’la arasındaki sınır geçişleri için getirdiği yeni kararlara ülkedeki Sırp azınlık yolları kapatarak yanıt verdi.

Priştine yönetimi, 1 Ağustos Pazartesi gününden itibaren, Kosova’ya giriş yapan kişilerin ülkede kaldıkları süre boyunca, Sırp kimlikleri yerine geçici bir belge taşımak zorunda kalacaklarını duyurdu. Hükümet ayrıca, Sırbistan tarafından verilen araç plakalarına sahip Sırp azınlığın iki ay içinde plakalarını Kosova tarafından verilenlerle değiştirmek zorunda kalacağını da bildirdi.

Bu kararların ardından Pazar günü geç saatlerde Kosova’nın kuzeyindeki Sırp protestocular kamyonlar ve diğer ağır taşıtlarla Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yolları kapattı. Kosova polisi, bunun üzerine sınır geçişlerini kapatmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Kosova polisi ayrıca, kendilerine ateş edildiğini ancak yaralanan olmadığını da kaydetti.

Polisin açıklamasında, protestocuların trafiğe kapatılan yollardan geçmekte olan çok sayıda Arnavut’u dövdüğü ve bazı arabalara saldırıldığı belirtildi.

Çoğunlukla Sırpların yaşadığı küçük Kuzey Mitrovica kasabasında hava saldırısı sirenleri üç saatten fazla çaldı.

Gerginliğin tırmanması üzerine devreye Avrupa Birliği (AB) ve ABD girdi. Kosova ile AB ve ABD arasındaki istişareler sonrasında hükümet planı bir ay erteleyeceğini ve 1 Eylül’de uygulamaya koyacağını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kararı memnuniyetle karşıladığını ve yollardaki barikatların hemen kalkmasını umduğunu açıkladı, iki ülkeye diyaloğu sürdürme çağrısı yaptı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ertelemenin duyurulmasından önceABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier ile görüştü.

Başbakanı Kurti, Belgrad’ın Sırbistan’a giren Kosova vatandaşlarından aynı talepte bulunduğunu belirtiyor.

Sırbistan lideri Aleksandar Vucic ise, ‘atmosferin kaynama noktasına getirildiğini’ savunup Sırplara saldırılırsa “Sırbistan kazanacak” uyarısında bulundu. Priştine yönetiminin kararı bir ay ertelemesi üzerine bir kez daha konuşan Vucic, değişikliğin ardından tansiyonun ‘düşmesini beklediğini’ söyledi.

GECEYİ BARİKATLARIN YANINDA GEÇİRDİLER

Ancak, Pazartesi sabah gün aydınlandığında Jarinje ve Brnjak sınır kapılarına giden yolların halen kapalı olduğu görüldü. Sırbistan medyası, Kosova’daki Sırpların geceyi kurdukları barikatların yanında geçirdiğini bildiriyor.

Sırp medyasına göre, yolları kapatan Sırplar protestolarına devam edecek ve barikatların yanından ayrılmayacak.

UKRAYNALI VEKİL SIRPLARI ÇILDIRTTI

Ukraynalı bir milletvekilinin Twitter hesabından paylaştığı cümleler ise, Sırp medyasında ‘Tehlikeli mesajlar’ başlığıyla haberleştirildi. Ukraynalı milletvekili Oleksiy Goncharenko, Sırbistan’ın Kosova’ya müdahale etmesi halinde Ukrayna’nın yardım için asker göndermeye hazır olduğunu yazdı. Arnavutları Sırp saldırısından koruyacaklarını belirten Ukraynalı siyasetçi, “Sırbistan Putin’in Avrupa’daki Truva atıdır” dedi.

NATO’NUN KOSOVA GÜCÜ: GEREKİRSE MÜDAHALEYE HAZIRIZ

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nun kuzey bölgelerinde durumun ‘gergin’ olduğunu ve ‘istikrarın tehlikeye girmesi halinde müdahale etmeye hazır olduğunu’ açıkladı:

“NATO liderliğindeki KFOR misyonu yakından izliyor ve 1999 tarihli BM Güvenlik Konseyi Kararı 1244’ten gelen görevi uyarınca istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.”

Açıklamada, NATO’nun Priştine ve Belgrad arasındaki normalleşme sürecini desteklediği kaydedildi ve taraflara müzakerelere devam etme çağrısı da yapıldı.

RUSYA SIRBİSTAN’IN YANINDA SAF TUTTU

Belgrad yönetiminin yakın müttefiki Rusya ise, beklendiği gibi Sırbistan’ı destekleyen bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova artan gerilimi, Kosova makamları tarafından dayatılan ‘temelsiz ayrımcı kurallara’ bağladı.

TÜRKİYE TARAFLARLA AYRI AYRI GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ve Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla Schwarz ile ayrı ayrı telefonda görüştü. Çavuşoğlu, Türkiye’nin gerilimi azaltmak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu iletti.

KOSOVA YÖNETİMİNİ TANIMAYAN SIRPLAR

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinin üzerinden 14 yıl geçti. Kuzeyde yaşayan yaklaşık 50 bin Sırp, başkent Priştine’deki kurumları tanımayı reddederek, Sırp makamları tarafından verilen plakaları ve belgeleri kullanıyor.

Kosova, 100’den fazla ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanındı fakat bu ülkeler arasında Sırbistan veya Rusya bulunmuyor.

Bir yıl önce, Sırp azınlığın plaka kuralının getirilmek istenmesi üzerine aynı yolları kapatmasının ardından, Kosova hükümeti bölgeye özel polis gücü konuşlandırmış, Belgrad ise savaş uçaklarını sınıra yakın uçurmuştu.

Kosova’nın kırılgan barışı, 3 bin 770 kişilik bir NATO misyonu tarafından sağlanıyor.

İki ülke 2013 yılında Avrupa Birliği öncülüğünde sorunlarını çözmek için diyalog taahhüdünde bulundu ancak o zamandan beri çok az ilerleme kaydedildi.

Kosova, kimlik belgesi kararının uygulanmasını erteledi
Rusya şaşırtmadı
Uçağın nihai rotası belli oldu!

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA