Son dakika: Yunanistan’da ‘Abdülhamid Han’ endişesi: Bugün yola çıkıyor!

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Gemi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek törenle görev yerine uğurlanacak. Teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle dikkati çeken ‘Abdülhamid Han’, hidrokarbon arayacak.

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi derin denizlerde hidrokarbon arayacak. ‘Abdülhamid Han’ın ilk görevine çıkmasına saatler kaldı.

Mersin Taşucu Limanı’ndaki son hazırlıklar tamamlandı. Gözler bugüne çevrildi. Abdülhamid Han sondaj gemisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı törenle görev yerine uğurlanacak. Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi, Mavi Vatan’da hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ

Filonun en güçlüsü olan ‘Abdülhamid Han’, sahip olduğu üstün teknoloji ile dünyada da sayılı sondaj gemileri arasında.

Teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle dikkati çekiyor. 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. Yüksekliği ise 112 metre.

Gemi 12 bin 200 metrede sondaj yapabilme imkanına sahip. 200 mürettebat kapasiteli 9 katlı gemide helikopter pisti de var. Geminin ilk görev yerinin Doğu Akdeniz olması bekleniyor.

Yaklaşık 2,5 ay Taşucu Limanı’nda kalan sondaj gemisinde, bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmaları yapıldı.

Ekipmanlar yerleştirildi, teknik işlemler ve sertifikalandırma çalışmaları tamamlandı. Ardından kırmızı-beyaza boyandı. Abdülhamid Han sondaj gemisinin bir yüzeyine de Türk bayrağı işlendi.

ABDÜLHAMİD HAN YUNAN MEDYASININ GÜNDEMİNDE

Öte yandan bugün yola çıkacak olan gemiYunan medyasının gündeminde. Komşu basını bir süredir yakından takip edilen gemi için 3 senaryoyu sayfalarına taşıdı.

Komşu Yunanistan’da gündem bir kez daha Türkiye… Abdülhamid Han sondaj gemisinin 9 Ağustos’ta uğurlanacağı ilk görevi öncesinde son hazırlıklar tamamlanırken Yunan basını bu gelişmeyi birinci manşetten okurlarına duyurdu.

Yunan Kathimerini gazetesi ‘Türk sondaj gemisinin üç olası rotası’ başlıklı haberinde Atina’nın Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’deki seyrine ilişkin farklı senaryoları mercek altına aldığı bilgisine yer verdi.

Aynı haberde Abdülhamid Han’ın izleyeceği rota için 3 senaryoya da yer verildi. Yunan en olası senaryo olarak Kıbrıs’ın kuzeyini işaret ediyor.

‘Mevcut veriler, sondaj için en olası alanların, ilk olarak, Kıbrıs’ın kuzeyindeki bölge olduğunu gösteriyor’ denilen haberde ikinci senaryonun adanın güneybatısı olduğunun altı çiziliyor.

Gazete üçüncü senaryonun ise 28. meridyenin doğusunda yani Rodos’un güneyinde arama faaliyetlerinde bulunulması olduğunu belirtiyor.

TEYAKKUZA GEÇTİLER

CNN Greece de benzer senaryolara geniş yer ayıran medya kuruluşlarından oldu. Geminin göreve başlaması geri sayımın başladığını yanan CNN Greece haberde ‘Atina ve Lefkoşa onun hareketlerinden dolayı teyakkuzda’ ifadesine yer verdi.

Yunan Ta Nea gazetesi Abdülhamid Han sondaj gemisini ‘Türkiye’nin en modern, en güçlü gemisi’ olarak tanımladı.

Haberde geminin Doğu Akdeniz’de araştırmalarına başlamasının beklendiğinin altı çizildi.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA