Tahıl için merkez İstanbul olacak

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Türkiye; Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ticari ulaşımın olumsuz etkilendiği Karadeniz’de güvenli koridor oluşturularak, tahılın dünya piyasalarına sevkiyatının sağlanması için diplomatik bir girişime daha imza attı.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıklarının askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasındaki dörtlü toplantı, Kalender Kasrı’nda yapıldı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Dörtlü Toplantı’ya ilişkin soruyu yanıtladı.Akar, tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik yapılan görüşmelerde, Ukrayna limanlarındaki tahıl ve diğer gıda maddelerinin tahliyesi üzerindedurulduğunu ifade etti.

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmelerinde bu konuları gündeme getirdiğini ve bunun önemini ifade ettiğini hatırlattı. Yapılan bu görüşmeler doğrultusunda ilgili bakanlık ve kurumların da birçok ikili toplantı gerçekleştirdiğini vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

Limanda müşterek kontrol

“Bu çerçevede bugün (dün) de Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Kalender Kasrı’nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları askerî heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında bir toplantı yapıldı. Gıda krizinin çözümüne katkı sağlamak maksadıyla atılmış önemli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve diğer gıda yüklü gemilerin emniyetli bir şekilde deniz yoluyla intikal ettirilmesine ilişkin tüm detaylar üzerinde çalışılmıştır. Olumlu ve yapıcı bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlarda mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de anlamı var. Bu problemin çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz.

Yeniden toplantı yapılacak

Bunu BM ile koordineli şekilde yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yeniden Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün detaylar bir kez daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak.”

Türkiye’nin, bugüne kadar bölge ve dünya barışına sağladığı katkıların yanı sıra insani bir sorun olan gıda krizinin çözümü için de üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Akar, tahıl ve gıda maddelerinin tahliyesi konusunda katkılarından dolayı Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetlerine de teşekkür etti.

BM’den teşekkür

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’ye teşekkür etti. New York’taki BM Genel Merkezi’nde konuşan Guterres, şunları kaydetti: “İstanbul’da, Ukrayna gıda ürünlerinin Karadeniz üzerinden güvenli şekilde ihraç edilmesini sağlamak için kararlı bir adıma tanık olduk. Türkiye hükümetine bu görüşmeleri gerçekleştirmek için gösterdiği olağanüstü çabalar ve ilerlemedeki önemli rolü için teşekkür ediyorum. İnsanların acılarını dindirmek, dünyadaki açlığı hafifletmek, gelişmekte olan ülkeleri desteklemek ve bir miktar istikrar sağlamak için bir umut ışığımız var. Bu, kapsamlı bir anlaşma yolunda önemli ve temel bir adım.” Rus ve Ukraynalı yetkililere ‘yapıcı katılımları için’teşekkürlerini ileten Guterres, “İstanbul’dan gelen umut, bize diyaloğun önemini gösteriyor” dedi.

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA

galabetCasibom