Türkiye’den AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ndeki kararlara tepki

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Dışişleri Bakanlığı’ndan,23-24 Haziran 2022 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilenAB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlara ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Türkiye ile ilgili önyargılı kararların esef verici olduğu belirtilerek “ABDevlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir kez daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır.AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist tezleri meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez. Aynı şekilde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava sahası iddiası, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere uluslararası hukuka aykırı eylemlerine sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, meselelerin çözümüne katkı sağlamadığı gibi, bölgesel istikrara da zarar vermektedir” ifadelerine yer verildi.

‘TÜRKİYE’NİN ÜYELİK SÜRECİ, DAR GÖRÜŞLÜ İDDİALARA FEDA EDİLMEMELİ’

Açıklamada, Türkiye’nin her zaman uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine önem verdiğivurgulanarak “Türkiye her zaman uluslararası hukuktan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tutumunu sürdürmesine rağmen, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle yanıt verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir.AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle iş birliğinden sağlanacak yararları, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir” denildi.

‘UKRAYNA VE MOLDOVA’YA ADAY ÜLKE STATÜSÜNÜN TANINMASINDAN MEMNUNİYET DUYULMAKTADIR’

Açıklamanın devamında ise Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsünün verilmesinin memnuniyet verici olduğu aktarılarak şu ifadelere yer verildi:

“Öte yandan Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB üyeliği perspektifi verilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Bununla birlikte, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin halen başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an evvel adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının yararına olacağı düşünülmektedir.Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle samimi angajmana girmesi ve katılım süreçlerinin liyakat temelinde ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır.”

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA