TYB Konya’dan antik köy gezisi! Genç yazarlar Kilistra’ya hayran kaldı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

TYB Konya Şubesi, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Kilistra’ya gezi düzenledi. Araştırmacı, yazar ve akademisyenlerin yanı sıra genç TYB’lilerin de yer aldığı heyet bölgeye hayran kaldı

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” sloganıyla, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Kilistra’ya gezi düzenledi. Araştırmacı, yazar ve akademisyenlerin yanı sıra genç TYB’lilerin de yer aldığı heyet bölgenin tarihi eser varlıklarına hayran kaldı.

Prof. Dr. Hasan Bahar ve araştırmacı yazar İlker Mete Mimiroğlu ile folklor yazarı İsmail Desteli’nin mihmandarlık ettiği heyet Helenistik ve Roma dönemlerinde yoğun yerleşime sahne olup Erken Hristiyanlık döneminde süratle büyüyen ve Kapadokya’ya benzerliği ile dikkat çeken Kilistra hakkında bilgiler edindi.

Kaya Kilise ve şapeller, kaya mezarlar, sarnıçlar, seramik ve şarap atölyeleri, taş köprü ve köy camiini ziyaret eden yazarlar köylülerle de sohbet etti.

TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu “Bir TYB Klasiği olarak, yılda en az bir defa tarihi ve kültürel derinliği olan şehirlere seyahatler düzenliyoruz. Bu yıl da yakın zamanda üyelerimizin Hatay’ı görüp tanıması için program icra etmiştik. Konya’mızın da gezilip görülecek, yazıya dökülecek çok bölgesi var. Bu sebeple de yılın ikinci seyahatini Meram ilçemize bağlı Kilistra’ya düzenledik. Bilhassa genç yazar adayı arkadaşlarımızın bu seyahatte aramızda olmaları çok önemliydi. İmkânlar dâhilinde bu tür seyahatlerimiz devam edecek” diye konuştu.

2-kilistra.jpg3-kilistra.jpg4-kilistra.jpg

1-kilistra.jpg

Konya Engelsiz Yaşam Haberleri