Ukrayna için zor tercih

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Gözlemciler, bu şartlar altında Ukrayna ordusunun zor bir tercihle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Nitekim Ukrayna güçleri, Lisiçansk’ı savunmaya ya da taktiksel bir geri çekilme manevrası yapmaya karar verebilir. Lisiçansk’ın savunulmasının,çok sayıda askeri ve sivil kayba yol açması bekleniyor. Nitekim Rus güçleri Severodonetsk’i topçu atışıyla vururken, sivil-askeri hedef ayrımı yapmadı.

Bununla birlikte kentin nispeten yüksek bir rakımda bulunması, savunma açısından Ukrayna ordusuna önemli avantaj sağlıyor. Bu avantaj sayesinde Rus saldırılarının haftalarca püskürtülmesinin mümkün olduğu ifade ediliyor. ABD yapımı füze sistemlerini bekleyen Ukrayna için bu birkaç hafta hayati önem taşıyabilir.

HIMARS Ukrayna’da

ABD’nin gönderdiği ve savaşta Ukrayna birliklerine önemli bir güç sağlaması beklenen HIMARS füze sistemleri Ukrayna’ya vardı. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, sistemin ülkeye geldiğini duyururken, ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’e teşekkür etti.

Çok namlulu HIMARS füze sistemi, hem Ukrayna’nın hem de Rusya’nın sahada kullandığı sistemlerden menzil ve isabet yönünden çok daha üstün. Sistemin orta vadede Ukrayna ordusu için sahada önemli bir kazanım olduğu ifade ediliyor.

Ukraynalı keçi 40 Rus askerini yaraladı!

Ukrayna’nınZaporijya kentindekiKinski Rozdory köyünde çiftlikten kaçan bir keçinin, Rus güçlerinin kurduğu bubi tuzağına basması sonucu 40 Rus askerinin yaralandığı açıklandı.Ukrayna Baş İstihbarat Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, keçinin, Rus askerlerinin bir hastanenin çevresinesabitlediği el bombalarınıpatlatacak düzeneği kopardığını bildirdi. Ukrayna, keçinin zincirleme reaksiyon başlatarak 40 Rus askerini yaraladığını belirtirken, keçinin akıbeti bilinmiyor.

Almanya alarma geçti!

Almanya, Rus doğal gazındaki kesintiler üzerine üç aşamalı acil durum planında ikinci en yüksek seviye olan “alarm” aşamasına geçiyor. DW Türkçe’nin aktardığına göre, Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Moskova’yı Batı’nın Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı doğal gazı Almanya’ya karşı “bir silah olarak” kullanmakla suçladı. Alman bakan, “Gaz tedarikinin azaltılması bize Putin tarafından yöneltilen bir ekonomik saldırıdır… Kendimizi buna karşı savunacağız. Ancak ülkemiz zorlu bir yoldan geçmek zorunda kalacak” dedi. Habeck, vatandaşlara kışa hazırlık için gaz tüketimini azaltma çağrısı yaptı.

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA