‘Yeni bir mücadele başlatmalıyız’

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Mehtap Gökdemir / Erzurum – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunu dün Erzurum’da topladı. Halka açık toplantıda partisi adına özeleştiride bulunan CHP lideri, “Ankara’da tumturaklı nutuklar attık. ‘Erzurumlu bize oy versin’. Niye oy versin kardeşim? Gel otur, bir derdini dinle. Bir çayını kahvesini iç. Bir cağ kebabını ye. Bunları yapmadık. O nedenle Erzurum’a aynı zamanda Erzurumlular ile kucaklaşmaya ve helalleşmeye geldik” dedi. Türkiye’nin durumunun parlak olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 128 milletvekili ve MYK üyeleri ile birlikte, Cumhur İttifakı’nın kalesi olarak nitelendirilen şehirler arasında yer alan Erzurum’a çıkarma yaptı. Kılıçdaroğlu, Erzurum’da esnafı ziyaret etti, ardından halka açık toplantıda parti grubuna hitap etti. CHP lideri, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda özetle şu mesajları verdi:

DERTLER ARTIYOR: TBMM tatile girdi ama ülkenin dertleri artarak devam ediyor ve tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var. Bu ülkenin kuruluşunda harcımız var. “Meclis tatile girdi, oturalım, Türkiye’nin sorunlarını seyredelim” böyle bir düşüncemiz yok. Bir şey yapmamız, bir yerden başlamamız lazım. Nereden başlayalım? Hepimizin aklına bir tek kent geldi. Erzurum’dan başlayalım. Erzurum tarihi şehir, kadim şehir, dadaşların kenti. CHP tarihinde de özel bir yeri var.

NEDEN VEKİLİMİZ YOK?: Madem bu kadar önemli neden Erzurum CHP’ye sempati göstermedi, neden bir tek milletvekili bile uzun süredir CHP’den çıkarmadı? Bu işin sorumlusu Erzurumlular değil, CHP. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı kahvenizi içmedik. Ankara’da tumturaklı nutuklar attık. ‘Erzurumlu bize oy versin’. Niye oy versin kardeşim? Gel otur, bir derdini dinle. Bir çayını kahvesini iç. Bir cağ kebabını ye. Bunları yapmadık. O nedenle Erzurum’a aynı zamanda Erzurumlular ile kucaklaşmaya ve helalleşme geldik. Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız. Neden? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla bir kişiye teslim edilmemeli.

DAVUL ZURNAYLA: Her kesimin sorunları var. Bütün komşularımızla kavgalıyız. Niye kavgalıyız? Bugün esnaf gezisi yaparken “Suriyelileri gönderecek misiniz?” dediler. Hiç kimse endişe etmesin. Irkçılık yapmadan, kimsenin onuruyla oynamadan, onları kendi ülkelerine Allah nasip ederse, sizlerin takdiriyle davul zurnayla göndereceğiz.

TAŞERONA KADRO: Yaklaşık 100-150 bin civarında taşerona kadro vermiyorlar. Buradan söz veriyorum, tamamına kadroyu vereceğiz. Bu kardeşiniz, yani birilerinin deyimiyle bu ‘Bay Kemal’, sizin hakkınızı teslim edecek.

İÇİMİ ACITIYOR: Devleti yöneten kişi 2017’de “Erzurum neden ilk on şehre girmiyor” diyor. 20 yıldır yönetiyorsun, 62’inci sırada. Bu benim içimi acıtıyor. Bu bölgenin büyüme potansiyeli en yüksek olan kenti sürekli kan kaybediyor. Derin yoksulluk var.

CEPLERİNİ DİKECEĞİM: Allah nasip eder iktidara geldiğimizde göreceksiniz, çiftçilerin, tarım kredi kooperatiflerinden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini ilk bir haftada sıfırlayacağız.

EKONOMİ BÖLGESİ: Havza bazlı planlama yapmamız, bu bölgenin özel ekonomi bölgesi olarak ilan edilmesi lazım. Bu bölgede et ve deri işleme tesisleri, yem fabrikaları, tarım aletleri üretimi bu dokuz ilde olacak. Merkezi de Erzurum olacak.

MİLLETİMLE GÖRÜŞÜRÜM: Beşli çeteye aracı koyuyorlar, “Acaba Bay Kemal bizimle görüşür mü?” Yemezler. Görüşmem ben milletimle görüşürüz, halkımla görüşürüm. Hiç endişe etmeyin. Haksızlık yapanların burnundan bu Bay Kemal kardeşiniz fitil fitil getirecek.

‘Erzurum’a geldi Cağ kebabı yemedi demesinler’

CHP lideri, TBMM’nin tatile girmesinin ardından, her hafta salı günü yapılan grup toplantısını farklı illerde yapma kararı doğrultusunda dün milletvekilleri ve MYK üyeleri ile birlikte Erzurum’a geldi. Saat 08.40 uçağı ile Erzurum’a inen CHP lideri ve 120 milletvekili havalimanında partililer tarafından davul zurna ve halk oyunları gösterisi ile karşılandı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler önce Yakutiye ilçesindeki Erzurum Kongre binasını gezdi. Kongre binasında Hüseyin Rauf Bey’in masasında oturan Kılıçdaroğlu, görevlilerin açıklamalarını dinledi. CHP lideri ardından bölgedeki esnafı ziyaret ederek sohbet etti.Bir esnafın cağ kebabı ikramını, “Erzurum’a geldi, Cağ kebabı yemedi demesinler” diyerek kabul eden CHP lideri, derdini aktaran bir vatandaşa “Telefonunuzu verin, size dönerim” dedi. Sık sık vatandaşlardan ve esnaftan “Hayır duanızı eksik etmeyin” ricasında bulunan CHP lideri, Esnaf Bakanlığı sözü verdi.

Halka açık gerçekleştirilen grup toplantısına partililerin ve Erzurumluların ilgisi yoğun oldu. Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda ayakta alkışlanırken, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları atıldı.

Diğer Siyaset Haberleri İçin TIKLA