Avrupa’da tasarruf devri başlıyor

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Anlaşmayla, her ülkenin 31 Mart 2023’e kadar gaz tüketiminde en az yüzde 15 tasarruf yapılmasınıöngörüyor. “Gönüllülük esasına” göre yürürlüğe girecek olan anlaşmayla, Rus gazına bağımlılığın azaltılması, Rusya’nın gaz sevkiyatını tamamen durdurması riskine karşı önlem alınması amaçlanıyor.Uygulamaya, ekonomisi Rus doğal gazına bağımlı olan Macaristan karşı çıkmıştı. Anlaşmayla,kurulan mekanizma, yüzde 15’lik indirimi “bağlayıcı” kılacakancak bu hedef her ülkenin gerçeklerine, özellikle de tasarruf edilen gaz miktarlarını, ihtiyacı olan ülkelere ihraç kapasitelerine uyarlanacak.

Bu arada Rus petrol ve doğalgaz boru hattı taşımacılığı şirketi Transneft, Ukrayna devlet petrol şirketinin Macaristan, Çekya ve Slovakya’ya petrol sevkiyatı hizmetini durdurduğunu açıkladı.TransneftSözcüsü, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya’ya sevkiyatın sürdüğünü belirtti.

Kırım’daki Rus üssünde patlama

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da, Ruslara ait Novofedorivka askeri hava üssünde 7 kez ardı ardına patlama meydana geldiği bildirildi. Kırım Valisi, yaptığı ilk açıklamada patlamaların Ukrayna saldırıları nedeniyle gerçekleştiğini öne sürerken,Rusya Savunma Bakanlığı, hava üssünde mühimmat patlaması olduğunu duyurdu. Açıklamada, havacılık cephanelerinin infilak ettiği,bir depo alanının çöktüğü kaydedildi.

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA