Datça’nın kara günü

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

İsmail Şahin – Gece boyunca süren yangına gece görüşlü iki helikopter sabaha kadar müdahale etti. Sabahın erken saatlerinde ise diğer helikopterler ve yangın söndürme uçakları filoya katıldı. Donanma’dan iki gemi Mesudiye açıklarına demirlerken, iki sahil güvenlik gemisi de su alan helikopterlerin bölgesinde konuşlandı. Jandarmayağma olaylarına karşı terk edilen her bir evinin önüne iki askeri nöbete dikti. Palamutbükü rüzgar ters olduğu için duman ve is kokusunu yaşamadı ancak Mesudiye yolunun ilk kilometrelerinde burunları yakan bir duman kokusu hakim olmaya başladı. Mesudiye’ye gittiğimde ise yamaçların ve tepelerin tamamen yandığını gördüm. Kapkara olmuş asırlık çam ağaçları arasındaki onlarca ev ise tamamen küle dönmüştü. Yukarılara radar bölgesine çıktığımda yoğun bir duman ve yangına müdahale eden helikopterler ve uçakları gördüm. Radar yolu ayrımında bulunan trafolardan yangının çıktığı belirlenmiş. Yangın burada çıktığı gibi rüzgarın da etkisiyle hem yarımadanın ucuna
zeytincik bölgesine doğru ve aşağıya Mesudiye’ye doğru hızla ilerlemiş.

Yangını söndürmek için, Marmaris, Mugla, Manisa, Denizli, Balıkesir ve Akhisar bölgesinden orman ekipleri bölgeye intikal etmiş. Sabaha kadar şiddetli esen rüzgara karşı yangına müdahale eden ekipler sabahın ilk ışıklarına, rüzgar durana kadar çanla başla çalışmış. Sabaha kadar yerel halkın elindeki su tankerleri ve vidanjörler yangına müdahale için aralıksız su taşıdı.

Alevler Mesudiye içindeki evlere ulaşmasa da yukarılara çıktığımızda yanık evlerle karşılaştım. Sabah gün aydınlanırken neredeyse tamamen yanan Kızıl Bük’ten dumanlar yükseliyordu. Yangın hala söndürülememişti, helikopterler buraya müdahale ediyordu. Yangın Kızılbük’ün yanı sıra döşeme ve Radar bölgesindeki vadide devam ediyordu. Buralara da hem havadan hem de karadan müdahale ediliyordu. Müdahale o kadar yoğundu ki neredeyse bütün yarımadada helikopter sesinden başka bir şey duyulmuyordu.
Öğle saatlerinde üç noktada çıkan yangın kontrol altına alındı. Ama helikopterlerin sortileri akşama kadar devam etti. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 750 hektar alan yangından etkilendi.

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA