DSÖ: Sıcak hava bin 700 can aldı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörlüğü, son haftalarda Avrupa’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının sadece İber Yarımadasında (İspanya, Portekiz) bin 700’den fazla kişinin ölümüne yol açtığını belirtti. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, “Bu yıl, sadece İspanya ve Portekiz’de mevcut sıcak hava dalgasında bin 700’den fazla ölüme tanık olduk” ifadesini kullandı. Kluge, bu rakamın ulusal makamların mevcut raporlarına dayanan bir ön tahmin olduğunu belirterek sayının artmaya devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde daha da artacağını sözlerine ekledi. Sıcak hava dalgasıyla bağlantılı gerçek ölüm rakamlarının haftalarca netleşmeyeceğini belirten yetkili, “Kavurucu yaz sezonu henüz yarılanmış bile değil” uyarısında bulundu.

‘Şekerli içecekten uzak durun’

DSÖ’nün sıcak havalarda halk sağlığını korumak için yaptığı önerilere dikkati çeken Kluge “Vücudunuzu soğuk tutun ve su için. Bol ve ince kıyafetler kullanın. Soğuk dış alın. Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun” tavsiyesinde bulundu.

Kapı pencere açık klima çalıştırana 150 euro ceza

Paris’te klima kullanan işletmelerin kapılarını açık bırakmalarına yasak getirildi. Paris Büyükşehir Belediyesi, klima kullanan işyerlerinin kapı ve pencerelerini açık bırakmalarını yasakladı. Getirilen yasağa uymayan işyerlerine 150 avroya kadar ceza yazılacak. Yazağın önceki gün yürürlüğe girdi ve sıkı bir şekilde denetleneceği uyarısı yapıldı.

Türkiye’ye geliyor

Avrupa’yı kasıp kavuran sıcak hava dalgası Türkiye’ye geliyor. Yarından itibaren hafta boyunca ülke genelinde sıcaklıklar 5-6 derece yükselecek. Özellikle orman yangınlarının sık yaşandığı Akdeniz Bölgesi’nde rüzgarın kuru eseceği ve sıcaklıkların 40 dereceyi geçeceği belirtilirken, bölgede orman yangını tehlikesinin olduğu ifade edildi.Güneydoğu’da rüzgarlar kuvvetlenirken, Karadeniz’de de yeni haftada güneş kendisini gösterecek. Doğu Anadolu’da ise sert rüzgarlar hakim.

Diğer Son Dakika Haberleri İçin TIKLA