Yemek kartı bedeli arttı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

Asgari ücretin yeniden belirlenmesinin ardından, günlük yemek ve yol ücretleri için iş verenlere sağlanacak vergi istisnası tutarları da güncellendi. Dün yayımlanan kararla, yemekte günlük 51 lira, ulaşımda 25.5 vergiden düşülebilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, işverenlere işçi ücretleri üzerinden sağlanan gelir vergisi istisnalarında artışa gidildi. Bu ay itibarıyla geçerli olacak karara göre, işyerlerinin çalışanlarına yönelik yemek ödemelerinde vergi muafiyeti günlük 34 liradan 51 liraya, ulaşımını servisle karşılamayan işyerleri için de ulaşım istisnası günlük 17 liradan 25,5 liraya çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle, ayda 22 işgünü çalışan bir işçi için ayda bin 122 lira yemek, 495 lira da yol harcaması, işveren tarafından vergiden düşülebilecek. Bu miktarlar üzerindeki harcamalar ise vergilendirilecek. İşyerinde yemek verilmemesi veya işveren tarafından servis hizmeti sağlanmaması halinde, işçinin yemek ve ulaşım kartlarına yüklenilen tutarlara vergi muafiyeti sağlanıyor.

1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, asgari ücret artışı, memur ücret artışları, asgari ücret istisnası uygulaması ve ek gösterge düzenlemeleriyle çalışanların refah seviyesine önemli katkılar sağladıklarını belirterek, “Yeni düzenlemelerle de katkı sağlamaya devam ediyoruz. Çalışanlarımıza yapılan yemek ve yol yardımı ödemelerine ilişkin istisna tutarlarını artırdık. Yeni tutarlar 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmuştur” dedi.

Diğer Güncel Haberleri İçin TIKLA