Harbiye’de türkü şöleni! Kenan Doğulu’dan ustaya saygı

Haberi Paylaşmayı Unutmayın

HÜSEYİN ALTUN / MİLLİYET
Herbiye Açıkhava’da gerçekleşen ‘Sazımızla Sözümüzle’ konseri öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan sanatçılardan Fuat Saka, çok eskiden beri tanıdığı Musa Eroğlu ve Güler Duman ile zaman zaman aynı sahneyi paylaştıklarını söyledi. Türkiye’ye döndükten sonra da müzik dünyasının çok değerli insanlarıyla tanıştığını ve bunlardan birinin de Hüseyin Turan olduğunu dile getiren Saka, “Bu akşamki konser Hayrettin Özayvaz’ın sunduğu bir konserdir, bizi bir araya getirdiği için ona ayrıca teşekkür ederim” dedi.

“BEŞ KİŞİ DE KALSAK TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLERİZ”

Fuat Saka, konserde bütün türkü dostlarının buluşmasını istediklerini belirterek, “Biz beş kişi de kalsak beş bin kişi de olsak türkülerimizi söyleriz” değerlendirmesini yaptı.

“BAKIN BURADA ÇOK GÜZEL RENKLER VAR”

Musa Eroğlu, 1980’li yıllardan bugüne değişmeyen tek şeyin türküler olduğunu vurgulayarak, “Bu konserin özünde şu var ve doğru bir şey olduğunu düşünüyorum. Altını çizerek söylüyorum. Arkadaşlarımın hepsine, türkü söyleyen sanatçı arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konsere pek çok sanatçının katkıda bulunduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Biz bu programda şunu sunmaya çalışıyoruz. Gerek müzikle uğraşan arkadaşlarımız, gerekse bize duygularıyla yön veren dinleyicilere diyoruz ki bakın burada çok güzel renkler var. Yani hep siyah beyaz giymeyin, değişik bir şeyler giyin üstünüze. Bu türkü de olabilir” dedi.

“DERYADA BİRER DAMLAYIZ”

Güler Duman, halk müziğine verilen değerin toplumun kültürüne verilen bir değer olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
Biz bu toplumun acısını, kederini, neşesini, her şeyini türkülerde dile getiren, böyle deryada birer damlayız. Böyle güzel üstatlarla ve gerçekten bizden sonra gelen ama çok güzel türküleri bizden sonraki nesillere ulaştıracak genç dostlarla birlikte güzel türküler söyleyeceğiz bu akşam.

Konsere katkı sağlayan bütün sanatçılara teşekkür eden Duman, “Bizi birleştiren türkülerin buradaki o birlikteliğini beraberliğini sizlere sunacağız” ifadelerini kullandı.

“O DA BURADA KURBAN OLDUĞUM”

Güler Duman, sahnede ise “Benim gönlümde biri var. Onunla burada birlikte konser vericektik ama o yok şimdi. Bu türküyü okurken o da burada kurban olduğum” diyerek, 2011 yılında hayatını kaybeden müzisyen Kıvırcık Ali ile olan hayalini anlattı.

Hüseyin Turan ise dayanışmanın halk müziğinin, halk türkülerinin özünde var olduğunu, sanatçıların konseri dinlemeye gelenlere çok güzel bir gece yaşatacaklarını dile getirdi.

KENAN DOĞULU, MUSA EROĞLU’NUN ELİNİ ÖPTÜ

Sürpriz konuklar arasında yer alan Kenan Doğulu, Musa Eroğlu ile birlikte ‘Halil İbrahim’ şarkısını seslendirdi. Doğulu, sahneye çıkarken Eroğlu’nun elini öpmeyi de ihmal etmedi. Kenan Doğulu’nun ardından Ferman Akgün de Eroğlu ile ‘Mihriban’ türküsünü seslendirdi.

Diğer Magazin Haberleri İçin TIKLA

vbethttps://groups.google.com/g/extrabet-balina/c/XAR-VJebnLE